İçine Koyulanlardan Daha Önemli: Rimowa Bavul

02 Kasım 2018

En az içinde taşıdıkları kadar değerli olan ve içinde taşıdığına ve de onu taşıyana istisnasız değer katan Rimowa'yı Can Remzi Ergen, A Journal için yazdı.

"‘Yerinizde durarak fark yaratamazsınız’ sloganı Rimowa’nın DNA’sına işlemiş. Marka, iz bırakmak, kendinizde ve de yaşadığınız çevrede değişim yaratmak istiyorsanız seyahatin iyi bir yol olduğunu savunuyor. Yeni yerler, yeni fikirler ve yeni fırsatlar demek. Harekette olmalı ve aksiyona hayatınızda yer açmalısınız."

Artık Moët Hennessy Louis Vuitton (LVMH) çatısı altında olan Rimowa, 120 yıllık tarihinde birçok dönüşüm geçirmiş olsa da iki şey hiç değişmedi: bir Rimowa bavul en az içinde taşıdıkları kadar değerli oldu ve içinde taşıdığına ve de onu taşıyana istisnasız değer kattı.

Rimowa: Sizin Taşıdığınız Değil, Sizi Taşıyan Bavul

Her anlamda. Sadece eşyalarınızı en güvenli şekilde taşımıyor, sizi de havalimanlarında en iyi şekilde temsil ediyor. Arap sıcağından İzlanda’nın soğuğuna dayanıklı, hafif ve kolay taşınabilir Rimowa bavullar aynı zamanda da bir statü sembolü. Üretilmeye başlandığı andan beri uluslararası jetset’in sembolü haline gelen bavul markası, seyahatin beraberinde getirdiği ihtiyaçları en iyi şekilde karşılamasının yanında sadece bilenlerin bildiği çok önemli bir seyahat aksesuarı.

Dünyanın ilk tamamen metal uçağı. Rimowa bavulların dış dokusu bu Alman uçağına referans ve de selam veriyor. Fotoğraf: Rimowa

LVMH İle Yeni Bir Vizyon

1898’de Köln’de bir aile şirketi olarak kurulan Rimowa’nın yüzde 80’i 2016 yılının Ekim ayında 673.6 milyon Avro ödenerek LVMH tarafından satın alınmıştı. Markanın yönetimi ise Bernard Arnault’nun 25 yaşındaki oğlu Alexandre Arnault’a emanet edildi. Alexandre genç yaşında böylesine üst seviye bir görevde olmasıyla moda endüstrisinin bütün dikkatini üzerine toplamıştı. Ailenin küçük oğlu aynı zamanda da bu yılın Business of Fashion Modaya Yön Veren 500 Kişi listesinde yer alıyor. Uzun süre inovasyon ve dijital AR-GE alanlarında çalışan Alexandre Arnault ve de LVMH markanın imajını değiştirmekle kalmadı, markanın ürünlerini yeni bir kitleyle de buluşturdu. Markanın yakın zamanda Fendi, Supreme ve de Virgil Abloh ile kurduğu ortaklıklar bu yeni vizyonun en görünür çıktıları.

Köln de üretilen ilk Rimowa bavullar belki ahşaptı ama hafif olma prensibi en başından beri markanın kodlarına işlenmişti. Fotoğraf: Rimowa

Kalitede Mükemmeliyet

Alüminyum ve polikarbonattan üretilen ve markanın sistemine kayıt ettirdiğiniz andan itibaren 5 yıllık garanti kapsamına giren bavullar sağlamlığın da canlı sureti. Rimowa bavulların her biri satışa çıkmadan önce tek tek kalite kontrolünden geçiyor.

Yerinizde Durarak Fark Yaratamazsınız

‘Yerinizde durarak fark yaratamazsınız’ sloganı Rimowa’nın DNA’sına işlemiş. Marka, iz bırakmak, kendinizde ve de yaşadığınız çevrede değişim yaratmak istiyorsanız seyahatin iyi bir yol olduğunu savunuyor. Yeni yerler, yeni fikirler ve yeni fırsatlar demek. Harekette olmalı ve aksiyona hayatınızda yer açmalısınız.

Rimowa bavullar da bu yolculukta size eşlik etmeye hazır. Sadece seyahat tutkunlarının değil, marka, seyahat eden iş insanlarının da favorisi. Özellikle de konu iş seyahatlerine gelip de kısıtlı zamanlardan bahsedince konfor daha önemli bir rol oyunuyor.

Eğer havalimanında uzaktan parlayan ve de süzülerek ilerleyen bir obje görüyorsanız bir Rimowa bavul size doğru yaklaşıyordur. Fotoğraf: Rimowa

Eşya Değil Anı Toparlamak

Bugün bir yandan her şeyin hızlanıp yüzeyselleştiği savunulurken bir yandan da maddesel arayışların ne kadar geçici, manevi duyguların ise ne kadar değerli olduğu tartışılıyor. ‘Eşya değil anı toparlamak’ modern çağın trendlerinden bir tanesi. Durum böyleyken de seyahat bunu gerçek kılmanın en iyi yollarından biri. Rimowa bavul ise en lüks, en konforlu ve en sağlam biçimde anı toplamak için bir ihtiyaç. Bu müstesna bavulların içine koyulandan daha önemli olmasının bir diğer nedeni de temsil ettiği değerler gibi gözüküyor; seyahat ederek fark ve anlam yaratmak.