İki Dünya Arasında: FEYHAMAN DURAN

06 Ocak 2017

Feyhaman Duran'ın 1000'e yakın eseri ve kişisel eşyalarından oluşan bir seçki 30 Temmuz'a kadar Sabancı Müzesi'nde olacak.

Türk Resim Sanatı'nda, portrenin ilk ve en önemli temsilcisi sayılan Çallı Kuşağı ressamlarından Duran, Atatürk ve İnönü portreleriyle ününü kazanmış.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Türk Sanat tarihinde portreciliğin öncüsü ve 1914 Kuşağı'nın önde gelen temsilcilerinden Feyhaman Duran'ın 1000'e yakın eseri ve kişisel eşyalarından oluşan bir seçkiye ev sahipliği yapıyor. Sabancı Holding'in katkıları ve İstanbul Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirilen Feyhaman Duran - İki Dünya Arasında isimli sergide sanatçının en çok tanındığı portre alanındaki çalışmalarının yanı sıra peyzaj, natürmort ve poşadları da yer alıyor.
Atatürk, 1937
Feyhaman Duran Otoportre, 1959

1886 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Duran, yaşamındaki Doğu ve Batı birlikteliğini aynı anda deneyimlemesini sanat pratiğine yansıtmıştır. Türk Resim Sanatı'nda, portrenin ilk ve en önemli temsilcisi sayılan Çallı Kuşağı ressamlarından Duran, Atatürk ve İnönü portreleriyle ününü kazanmış.
Sanatçının natürmortlarındaki biçimciliği giderek empresyonist fırça vuruşlarıyla karakteristik bir hal alır. Bu çalışmalarında dikkat çeken bir başka öge sanatçının ışığı sıcak renklerle yansıtma biçimindeki uyum ve özgünlük olur.
Güzin Duran, 1946


Bu sergide sanatçının İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e geçiş sürecini ve bu dönemdeki çatışmaların izlerini sanat pratiğine yansıtışını izliyoruz. İlk kez bu kadar ayrıntılı bir sergiye konu olan Duran’ın külliyatı hem Sakıp Sabancı Müzesi koleksiyonundan yapılmış kapsamlı bir seçkiyle hem de sanatçının koleksiyonundan eserlerle izleyiciye ayrıntılı bir bakış açısı sunuyor. Sergi 30 Temmuz’a kadar görülebilir.
Hattat Rıfat Efendi ve Ailesi, 1948