İki şehre iki yeni müze

26 Ağustos 2019

Eskişehir'de Odunpazarı Modern Müze (OMM) ve İstanbul'da Arter Müzeleri bu ay açılıyor.


Yerel sanat sahnesi için bu ay oldukça önemli gelişmeler içeriyor. 16. İstanbul Bienali'nin, Contemporary Istanbul fuarının ve birçok galerinin sergi açılışının yanı sıra çağdaş sanata adanmış iki müzenin açılıyor olması sevindirici bir haber.


Bu müzelerden biri, Unesco Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Eskişehir'in Odunpazarı bölgesinde inşa edilen ve dünyaca ünlü Japon mimarlar Kengo Kuma ve Yuki Ikeguchi'nin imzalarını taşıyan OMM-Odunpazarı Modern Müze. Yaklaşık 4.500 m2 alana sahip olan OMM’da, sergileme alanları, çeşitli etkinlik mekanları, atölyeler, kafe ve müze dükkanı yer alıyor.


Polimeks Holding tarafından yönetim kurulu başkanı mimar Erol Tabanca'nın liderliğinde yürütülen proje, eğitim programları ile de sanatın tarihsel sürecinin aktarılmasını; seminerler, sanatçı buluşmaları ve yayınlar ile kültürel gelişimin artırılmasını ve şehrin ritmini yükselten etkinliklerle sanatsal bir buluşma noktası yaratmayı hedefliyor.Müze, küratörlüğünü Haldun Dostoğlu’nun üstlendiği sergi ve günümüzün en yetenekli bambu ustası Tanabe Chikuunsai IV’ün müzeye özel ürettiği enstalasyon çalışması ile 7 Eylül’de açılıyor. Tanabe Chikuunsai IV’ün Eskişehir’den ilhamla OMM için özel olarak tasarladığı enstalasyonu, müzenin mimari dokusunu ve misyonunu yansıtıyor.


Önümüzdeki haftalarda tanışacağımız diğer müze ise Arter. İstiklal Caddesi'nden Dolapdere'deki yeni binasına taşınan Arter, eş zamanlı yedi sergi ile kapılarını açıyor. Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan grup sergileri arasında 'Saat Kaç?' ve 'Kelimeler Pek Gereksiz' başlıklı grup sergileri ile Altan Gürman kişisel sergisi ve Rosa Barba’nın 'Gizli Konferans' başlıklı yerleştirmesi bulunuyor. Arter’in açılışında Ayşe Erkmen’in 'Beyazımtırak' başlıklı retrospektif sergisine yer verilecek. İnci Furni’nin 'Bir An İçin Durdu' ve Céleste Boursier-Mougenot’nun 'offroad, v2' isimli kişisel sergileri de yer alıyor.