İklim değişikliği çağında sürdürülebilir tatil rotaları

10 Ocak 2020

Gezegenimizin karşı karşıya kaldığı en büyük tehlikelerden biri olan iklim değişikliği ile savaşmaya seyahat alışkanlıklarımızı değiştirerek başlayabiliriz.

İklim değişikliğinin etkilerini dünyanın her yerinde hissetmeye başladık. Bilim adamlarına göre gezegenimizin karşı karşıya olduğu bu tehlikeyi atlatmanın en önemli adımı ise her bireyin kendi hayat tarzında yapacağı değişiklikler. Karbon ayak izimizi azaltmanın başlıca yolu ise uçak ve arabalarla yaptığımız seyahatleri sürdürebilir rotalar ile değiştirmek.


Galiçya’da kıyılarında yelken: Fosil yakıtlar kuşkusuz iklim değişikliğinin en büyük sebeplerinden. Eğer karbon ayak izinizi azaltmak istiyorsanız yelkenli bir tekneyle tura çıkmak en sürdürülebilir tatil yollarından birisi. Rubicon 3’ün İspanya kıyılarında başlattığı yeni yelkenli turu yeşil tatil rotası arayanların yeni gözdesi olmuş durumda. 11 gün süren tur boyunca 18 metrelik yelkenli tekne ile hayatınızın en güzel ve macera dolu yolculuğuna çıkabilirsiniz. Tur boyunca İspanya’nın balıkçı köylerine uğrayarak farklı kültürler ile tanışma şansı da yakalayabilirsiniz.


Pireneler’e nostaljik tren yolculuğu: Nostaljik bir tren ile tablolara yakışır bir manzara eşliğinde Pireneler’e yolculuk yapmak kulağa nasıl geliyor. Arena Travel isimli bir tur şirketi iki farklı rota ile gezginlere Pireneler’e unutulmayacak bir yolculuk vadediyor. Bu tren yolculuğunun sonunda ise yolcuları tarihi bir rotada yapacakları doğa yürüyüşü bekliyor. Uzman rehberler Fransa İç Savaşı döneminde göçmenlerin kullandığı Refugees Trail boyunca yolculara eşlik ediyor.


Slovenya’da “glamping”: İngilizce “glam” (büyüleyici) ve “camping” (kamp yapmak) kelimelerinin birleşimi ile ortaya çıkmış bir terim olan “glamping” son yıllarda oldukça popüler. Alışılagelmiş kamplardan daha lüks bir konaklama sunan bu tatil eğilimi doğa ile iç içe olmanın en konforlu yollardan da birisi. Slovenya’nın el değmemiş dağlarından birisinde yeni açılan resortlardan Blaguš hem sürdürülebilir hem de doğa ile iç içe tatil yapmak istiyorsanız listenize almanız gereken rotalardan. Blaguš Gölü’nün hemen yanında kurulmuş bu resort en lezzetli yemekleri ve şarapları tadabileceğiniz aynı zamanda dağ bisikletleri ile doğayı keşfe çıkabileceğiniz bir mekân.


Likya Yolu’nu Yörükler ile keşfedin: Fethiye'den başlayarak Antalya'ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının Kate Clow tarafından 1999 yılında işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş bir yürüyüş rotası olan Likya Yolu birçokları tarafından dünyanın en iyi 10 yürüyüş yolundan birisi olarak adlandırılıyor. Her yıl ilkbahar aylarında Toros Dağları’ndan aşağıya inmeye başlayan Yörüklerin rehberliğinde bu muhteşem yolu keşfedebilir, rotanızın biraz dışına çıkarak Patara gibi bölgede yer alan antik kentleri de gezebilirsiniz.