İklim haftasında sanat

30 Eylül 2019

Doğa temalı eserleriyle bilinen Olafur Eliasson, Birleşmiş Milletler’in İyi Niyet Elçisi seçildi.


Sanat dünyasında iklim değişikliği konusuna istikrarlı bir şekilde dikkat çeken bir sanatçı varsa o da Olafur Eliasson’dur. Sanatçının, Birleşmiş Milletler’in bu yıl yarattığı bir pozisyon olan Gelişim Programı İyi Niyet Elçisi olması, 2003’ten bu yana sanatçının kariyerini izleyenler için şaşırtıcı değil.

Danimarka ve İzlanda kökenli sanatçının şu anda Londra Tate Modern müzesinde izlenebilen ‘In Real Life’ (Gerçek Hayatta) başlıklı retrospektif sergisi, iklim krizine vurgu yaptığı, en çok ses getiren işlerini içeriyor. 2008’de New York’un East River’ına yerleştirdiği dört geçici şelale ile gökkuşakları yaratan sanatçı, daha evvel de yine Tate Modern’ın Turbine Hall’una ‘The Weather Project’ (Hava Durumu Projesi) çerçevesinde gerçeğine büyüleyici bir benzerlik taşıyan sahte bir güneş yerleştirmişti.

Fakat sanatçının küresel ısınmayı en iyi şekilde ifade ettiği işi, 2014 yılında Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nin düzenlendiği sırada Paris’te erimeye bıraktığı Grönland’dan getirilen buzul parçalarını içeren ‘Ice Watch’ oldu.

Eliasson, 2012 yılında mühendis Frederik Ottesen ile birlikte Little Sun isimli bir projeye imza attı. Dünyadaki en iyi müzelerin mağazalarında satılan Little Sun, elektriğe erişimi olmayan birçok kişinin hayatına gerçek anlamda ışık getiren bir proje. Güneş enerjisiyle çalışan ay çiçeği şeklindeki lambalar, maliyetsiz birer ışık kaynağı görevi görüyor. Proje şimdiye kadar 800 bin adet lambayla 50 milyon doların üzerinde elektrik masrafının önüne geçmiş durumda.

Sanat dünyasının oyuncuları, şu ana dek sürdürülebilir enerji konusunda büyük adımlar atmış değil. Bu yıl çevre konusunda aldıkları kararlarla dikkat çeken iki kurum, karbon salınımını azaltma sözü veren Londra’nın Tate müzeleri ve %100 güneş enerjisine geçen ICA Los Angeles oldu. Eliasson’un sanat ile çevre aktivizmini bir araya getiren projeler ile sanat dünyasında bu gibi davranışlara örnek olması bekleniyor.