İkonik Otomobil Markası 100. Yılını Kutluyor

24 Şubat 2022

Amerikan otomobil üreticisi Lincoln, bu ay 100. yıl dönümünü kutluyor.

Günümüzde Cadillac'la beraber Amerikan lüksünün temel direklerinden biri olarak kabul edilen Lincoln, Amerikan stili işçilik, zarafet ve heybetli ölçek isteyenlere hitap eden etkileyici bir portfolyoya sahip. Buna, ilk olarak 1939'da tanıtılan ve nihayetinde tüm Amerikan otomobilleri arasında en ikonik modellerden biri haline gelen Continental de dahil.


Continental, 1955'te, Avrupa'daki lüks otomobillerle kafa kafaya gitmek üzere tasarlanmış, el yapımı Mark II ile tanıtıldı. Mark IV Continental, Amerikan başkanlık araçları için ideal bir platform haline gelirken sonraki nesiller 1970'lerin Americana'sının ihtişamlı stiline örnek teşkil etti. 'Continental' adı, onuncu nesil Continental'in koleksiyonun sonunu işaret etmesiyle birlikte neredeyse günümüze kadar sürdü. Diğer yandan, çağdaş Continental, son derece şık olmasına rağmen SUV'ların egemenliğine karşı koyamadı.Bugün Lincoln; Aviator, Navigator, Nautilus ve Corsair olmak üzere çeşitli büyüklüklerde dört SUV üretiyor. Bununla beraber hala Çin pazarı için Lincoln Zephyr sedan üretimine devam ediyor.Lincoln, tasarıma özel detayların dahil edilmesi söz konusu olduğunda ciddi ölçüde bir ilerleme kaydetti. Ayrıca, 2030'da çıkacak filosunun hibrit veya saf EV olacağı sözünü vererek elektrikli bir geleceğe hazırlandığını da açıkladı. 


Lincoln başkanı Joy Falotico, "Tarihimiz için belirleyici bir andayız. Lincoln'ün geçmişine bakıyoruz ve başarılarımızı büyütmek adına, geleceğimiz için ilham alıyoruz. Elektrikli bir geleceğe geçiş yaparken 100. yıl dönümümüzün zamanlaması bundan daha ideal bir zaman olamazdı." dedi.