İlham verici focaccia sanatı

20 Temmuz 2020

Son zamanlarda öne çıkan focaccia sanatı, gastronomi ve sanatı bir araya getirirken ilhamını Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un eserlerinden alıyor.

Dünyanın dört bir yanında fırıncılar ve mutfaklarda, fırıncılar mutfak sanatlarını yeni zirvelere taşıyorlar. Hamur mayaları mutfak tezgahı üzerinde hafifçe kabarırken, kiraz domates, biber, zeytin ve kırmızı soğanın süslediği ekmeklerin üzerinde çiçekler açıyor.


Bu eğilimin öncülerinden Teri Culetto’nun, Vineyard Haven, Mass fırınında Ocak 2019'da sanat sevgisini ve ekmek yapımını birleştirerek yaptığı foccacialar ilhamını ünlü sanat eserlerinden alıyor. "Hamuru bir tuval olarak kullanmak ve üzerine yerleştirilen sebze ve otların mükemmel uyumu bir şekilde dünyanın dört bir yanındaki mutfaklarda hepimiz için kolay ve yaratıcı bir durum," diyor Culetto.


Peki, focaccia sanatının esin kaynağı nereden geliyor? Teri Culletto ilhamı sorulduğunda imza tarifi olan Vincent VanDough’u, Boston, Massachusetts'teki Güzel Sanatlar Müzesi'ni ziyaret ettikten sonra Hollandalı sanatçı Vincent Van Gogh’un ünlü ayçiçeği tablolarının favorisi olduğunu belirtiyor.


Taze renkli biberler, kiraz domates, yeşilsoğan, frenk soğanı ve diğer çeşitli renk ve tatlar bir resim gibi hamuru süslerken sebzeler mevsim renkleri ile bir araya geliyor. Göründüğü kadar da lezzetli olan bu foccacialar, yemek sanatının daha ulaşılabilir bir formunu öne çıkarıyor.