İlhamını doğadan alan kırılmaz cam

12 Ekim 2021

Bilinen en güçlü ve en sert cam McGill Üniversitesi bilim insanları tarafından geliştirildi.

Kanadalı bir grup bilim insanı yumuşakça kabuklarının iç tabakasından esinlenerek daha güçlü ve daha sert cam geliştirdiler. Çarpma anında parçalanmak yerine, plastiğe benzer bir esneklik gösteren cam gelecekte cep telefonu ekranlarını iyileştirmek için de kullanılabilir.

Temperleme ve laminasyon gibi teknikler camın güçlendirilmesine yardımcı olurken gerek maliyetleri gerekse uzun ömürlü olmayışları bugüne kadar cam üreticilerinin en büyük sorunuydu. Bu soruna çözüm arayan bilim insanları sonunda başarıya ulaştı. 

McGill Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü’nden Doçent Allen Ehrlicher “Şimdiye kadar yüksek güç, dayanıklılık ve şeffaflık için çeşitli ödünler veriliyordu. Yeni malzememiz normal camdan sadece üç kat daha güçlü değil, aynı zamanda kırılmaya karşı beş kattan daha dayanıklı” şeklinde konuştu. 

Ekip, sedef yapısını alarak cam pullar ve akrilik katmanları çoğalttı. Böylece, kolay ve ucuz üretim son derece güçlü ancak opak bir malzeme oluşturdular. Daha sonra, akriliğin kırılma indeksini ayarladılar. Sonraki adım olarak, camın renk, mekanik ve iletkenlik gibi özelliklerini değiştirmesini sağlayan akıllı teknolojiyi dahil ederek camı iyileştirmeyi planlıyorlar.