İlk Uzay Oteli 2026'da açılacak

12 Mart 2021

Bu yeni otel, bir sonraki tatiliniz için sizi bu dünyadan çıkarmak istiyor. Dönme dolap benzeri yörünge yapısıyla uzayda lüks bir tatil yeri deneyimi sunmak için hazırlanıyor.

Orbital Assembly Corporation, 2026'da ilk uzay oteli olmaya aday binanın inşaatına başlama planlarını duyurdu. Voyager İstasyonu, sadece kalacak bir yer olmayacak; aynı zamanda restoranlar, bir sinema ve bir spa da içerecek.


Otel neredeyse yörüngede süzülen bir dönme dolaba benzeyecek ve dış halka asansörlerle yapının merkez göbeğine bağlanacak. Oda sayısı henüz teyit edilmemiş olsa da, otelin 280'e kadar konuk kapasiteli olacağını, bunların hepsinin bir miktar uzay eğitimi alması gerekeceğini ve 112 mürettebatının olacağını bildirildi. Şirket, oteli lüks bir tesisten bekleyebileceğiniz restoranlar, eğlence seçenekleri, spor salonu, spa ve alışveriş gibi tüm olanaklarla inşa etmeyi planlıyor. Hatta oradayken bir uzay yürüyüşü bile yapabileceksiniz. 

Oda fiyatları henüz belirlenmedi, ancak uzay yolculuğu ucuza gelmiyor. Otele üç buçuk günlük bir seyahatin 5 milyon dolara mal olması bekleniyor. Elbette, bu, Uluslararası Uzay İstasyonuna seyahat etmenin maliyeti 55 milyon dolardan önemli ölçüde daha ucuz.


Uzay otelinin inşaatının başlamasıyla Voyager Station ilk uzay oteli olarak adlandırdı, ancak durumun böyle olup olmayacağı henüz belli değil. Şu anda uzayda hiç otel yok ve Orbital Assembly, Axiom Space'ten rekabetle karşı karşıya. Ocak ayında Axiom, 2026'da 2 milyar dolarlık bir AxStation üzerinde inşaata başlama planlarını açıkladı, ancak yapının en erken 2028'e kadar tamamlanması bekleniyor. Voyager Station ilk uzay oteli olsun ya da olmasın, şimdi kendinize bir oda rezerve edebilirsiniz