Ilse Crawford ve Ruhu Olan Mekan Tasarımları

08 Mart 2018

Ilse Crawford, hayat felsefenizi yaşam alanlarınıza taşıma ve günlük farkındalığınızı arttırma konusunda size ilham verecek.

"Tasarıma okulda öğretilen fiziki kurallardan çok felsefi ve deneyime dayalı bir yaklaşımı var."

İsveççe'de “besjala” bir mekana ruhunu katmak anlamına geliyor. Danca’da ise sevdiğiniz bir mekandan bahsetmek için sizi kucakladığını veya bu mekanı benimsediğinizi söylersiniz. İşte Ilse Crawford’un tasarımlarında yaratmaya çalıştığı algı da tam olarak bu yönde.

Ilse Crawford’un özgeçmişinden kısaca bahsedersek Londra Bedford Koleji’nden tarih bölümünden diplomasını aldı, sonrasında bir mimarlık firmasında, ardından Architects Journal’da çalıştı. Elle Decoration’da ve kısa bir süreliğine Bare dergisinde baş editörlük yaptı. 1998’de Donna Karan’da çalışmak için işi bıraktı, 2001’de ise “StudioIlse” isimli stüdyosunu kurdu. Tasarıma okulda öğretilen fiziki kurallardan çok felsefi ve deneyime dayalı bir yaklaşımı var, bunun temelinde Danimarkalı anne ve Kanadalı bir babanın etkisi büyük olmalı.

Mobilyaları eşleştirmek, birbirine uydurmaktan fazlası olan “mekan tasarımı” için Ilse Crawford’a göre, bir insanın hem fiziksel hem de duygusal deneyimi göz önününde bulundurulmalı. Bu sebeple, genelde iç mekan tasarımı odaklı işler yapan “StudioIlse” düşünsel bir odaktan çok, duyusal ve duygusal bir odak çerçevesinde çalışıyor. İkisi arasında bir denge kuran stüdyo; tasarlayacağı mekanın hizmet edeceği insanları, bu insanların ihtiyaçlarını düşünerek ortaya ışıklandırmasından mobilyalarına kadar bütünlük sağlayan bir mekan ortaya çıkarıyor.

Gününüzün büyük bir kısmını geçirdiğiniz alanları düşünün… Mesela, bir ofisi ele alırsak fonksiyonel olan eşyaların “mekanik ve sıkıcı” boyuta ulaştığı, bir bütünlüğü olmadığından benimseyemediğiniz bu alanda haliyle ne üretken ve mutlu olabilirsiniz. Bir mekan, mekanda bulunan eşyalar pratik ve fonksiyonelliğin yanında hayat tarzınız ve sizinle bir bütünlük içinde olmalı.

Ilse Crawford, hayat felsefenizi yaşam alanlarınıza taşıma ve günlük farkındalığınızı arttırma konusunda size ilham verecek. Tasarıma yaklaşımı ve yaptığı işler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Netflix’in belgesel serisi olan Abstract: The Art of Design’da kendisine ayrılmış bölümü izleyebilir veya “STUDIOILSE” isimli resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Seyahat ettiğiniz şehirde, evinizden uzakta bile olsanız evde hissedeceğiniz modern bir otel deneyimi için “StudioIlse” tarafından tasarlanmış otel ETT HEM Stokholm’de bulunuyor.

Matbaren Restoran, Grand Hôtel’in içinde, Stockholm’de bulunuyor. “StudioIlse” tarafından tasarlanmış olan mekan tüm duyularınıza hitap eden bir deneyim sunuyor. Ses, koku, ışık gibi detaylar göz önüne alınarak konumlanan eşyalar sayesinde bir yemek deneyiminden fazlasına sahip olacaksınız.

Sergio Rossi Shop, Rome, 2010

Ikea collection