Inez&Vinoodh’dan Sürrealist Yaklaşım

30 Haziran 2017

Inez&Vinoodh, Diana Vreeland parfüm koleksiyonundan ilhamla natürmort fotoğraf serisi oluşturarak efsanevi moda editörünün ikonik stilini yansıttı.

“Duygu olmadan, güzellik hiçbir şeydir.” -Diana Vreeland

Alexander Vreeland, eşi Lisa ile 2014 yılından beri büyükannesi ve efsanevi moda editörü Diana Vreeland’den aldığı ilhamla parfüm koleksiyonları hazırlayarak 1989’da aramızdan ayrılan Vreeland’in editoryal alanda kültleşmiş kişiliğini yaşatmaya devam ediyor.  

Diana Vreeland’in ismini taşıyan koleksiyondan oldukça etkilenen fotoğraf sanatçıları Inez van Lamsweerde ve eşi Vinoodh Matadin’in, aynı zamanda aile dostları olan Alexander ve Lisa Vreeland çiftine hayal ettikleri projeyi anlattıkları akşam yemeği, ortaya kreatif bir iş birliğinin çıkmasına sebep oldu. Her bir parfümün uyandırdığı duygu üzerinden editoryal natürmort fotoğraf serisi oluşturmak isteyen Inez ve Vinoodh, kokuların içeriğinden ziyade Diana Vreeland’in temsilini yansıtmak üzere çalışmaya koyuldu. Böylelikle koleksiyona ait her bir parfüm, Diana Vreeland’in ruhunu biraz daha yakalayarak anlamlı bir bütün oluşturdu.

Inez ve Vinoodh’a göre Diana Vreeland, ikonik kişiliği ve stiliyle bizi hala etkilemeye devam ediyor. Bu yüzden de yarattıkları fotoğraf serisi için fikir alışverişi yaparken Vreeland’in özgürlük anlayışından, şakacılığından, sıra dışı karakterinden, zekasından ve eşsiz bakış açısından ilham aldıklarının altını çiziyorlar.

Fotografik kompozisyonlarında kullanmak üzere kendi evlerinden antikacılara kadar birçok mekanı gezen Inez ve Vinoodh, Diana Vreeland’in andırdığı her bir objeyi toplayarak kısa zamanda küçük bir koleksiyon oluşturdu. Parfüm şişelerinin renklerinden yola çıkarak stüdyoda sürrealistik kompozisyonlar yaratan çift, her bir detayda Diana Vreeland’i temsil eden parçaları kullandı. Ortaya çıkan fotoğraflar ise adeta Vreeland’in bilinçdışını yansıtan bir havaya sahip.

Projenin başlangıcından itibaren büyük heyecan duyduğunu belirten Alexander Vreeland, Inez ve Vinoodh’un ortaya çıkardığı karelerin tarihsel ve modern arasındaki köprüyü başarılı bir şekilde kurduğunun altını çiziyor.