İnsanları Bir Araya Getirmek İçin Tasarlanmış Bir Yapı

01 Nisan 2019

Amerikan Tarihinin En Büyük Karma Kullanımlı Projesi; Hudson Yards

New York’un Manhattan bölgesinde yer alan karma proje Hudson Yards, tertemiz caddeleri, peyzaj mimarisi ve tasarım harikası gökdelenleriyle lüksü iliklerinize kadar hissetmenizi sağlıyor.

Büyük olmasının yanı sıra, Hudson Yards New York için ikonik bir tasarım bütünlüğünü temsil ediyor. Küresel metropole bağlı bir sanal şehir devleti gibi duran Hudson Yards, New York’un metropol havasına büyük bir katkıda bulunarak, Manhattan’ın asi ve dinamik silüetini tamamen baştan yaratıyor...
Projede yer alan Thomas Heatherwick'in tasarladığı The Vessel, ziyaretçilerin ilgisini kısa sürede çekmeyi başardı. 154 merdiven, 2 bin 500 basamak ve 80 bağlantı noktasına sahip The Vessel, birbiriyle bağlantılı bir bal peteği formunda inşa edildi.

Yapının inşasında, okside olup parlaklığını yitirmemesi için rose renginde çelik kullanıldığı belirtiliyor. Vessel, merdivenlerden yukarı tırmanan ziyaretçilere hem Hudson Yards'a hem de strüktürün iç mekanına farklı bakış açıları sunuyor.


İnsanların birbirlerine karşı bu kadar ötekileştiği bireysel bir dünyadan ¨Kaçış  noktası¨ olarak da yorumlayabileceğimiz

The Vessel'i tasarlarken, Heatherwick'in de bu amacı benimsediği yadsınamaz bir gerçek…