Inside Out Projesi’nin İstanbul Ayağı: “İyilik İçin Çağrı”

25 Ekim 2019

Fransız sanatçı JR'ın kamusal sanat projesi olan Inside Out’un bir parçası olarak, ISTANBUL'74 “İyilik İçin Çağrı” yapıyor.


Dünyanın farklı bölgelerindeki sorunlara işaret edebilmek için JR tarafından hayata geçirilen “Inside Out Project” şimdiye kadar Brüksel, Paris, Roma, Berlin, Londra, New York, Cartagena, Karakas, Tel Aviv, Kongo, Johannesburg ve Tahran gibi kadar dünyanın birçok noktasına ulaştı.


Fransız sanatçı JR'ın en büyük kamusal sanat projesi olan TED 2011 ödüllü Inside Out, dünyanın her yerindeki toplulukları ülkelerinin ve toplumlarının dikkat çekmek istedikleri konuları daha geniş kitlelere duyurmaya teşvik ediyor. Projeye destek vermek isteyen katılımcılar, portre fotoğraflarını çekerek JR ve ekibi ile paylaşıyorlar. Inside Out ekibi ise fotoğrafları poster boyutlarında, siyah-beyaz olarak basıp katılımcı gruba sergilemeleri için geri yolluyorlar.


Türkiye’nin önde gelen kültür ve sanat platformu ISTANBUL’74 de projenin İstanbul ayağını “İyilik İçin Çağrı” projesiyle başlatıyor. “Misafirperverliği, çok ulusluluğu ve kültürel zenginliği ile ünlü bu ülkenin vatandaşları olarak bizler insaniyeti kutlamak istiyoruz,” diyen platform verdiği destek ile iyi niyetleriyle ırk, etnik köken, din veya kültür farkına bakmadan başkalarına yardım eli uzatan kişilerin portrelerini sergileyerek herkese karşı insani yaklaşım ve dayanışma isteği uyandırmayı hedefliyor.

Proje hakkında daha fazla bilgi almak ve proje katılım detaylarını incelemek için istanbul74.com internet sitesini inceleyebilirsiniz.