Inspiration4 görevi başarıyla tamamladı

29 Eylül 2021

Tamamen sivillerden oluşan dört kişilik bir ekiple yapılan uzay yolculuğu başarıyla tamamlandı.

Tamamen sivillerden oluşan dört kişilik bir ekiple yapılan uzay yolculuğu başarıyla tamamlandı.

Yer bilimci Sian Proctor, asistan doktor Haley Arceneaux, projenin finansörü Jared Isaacman ve veri mühendisi Chris Sembroski’den oluşan profesyonel astronotluk eğitimi olmayan dört kişilik ekip, dünya yörüngesinde üç günlük turu tamamlayarak Dünya’ya geri dönen ilk sivil ekip grup oldu. 


Görevin öncelikli amacı, kanser ve benzeri ciddi hayati hastalıklara sahip çocuklarının ücretsiz bakımını üstlenen St. Jude Çocuk hastanesi için bilimsel bir araştırma ile beraber 200 milyon dolarlık bağış toplamaktı. Bununla birlikte, insanlık tarihi için çok büyük bir adım olarak, sivil kişilerin, mikro yer çekimine verdiği tepkileri ve bunun ileriki zamanlarda, herhangi bir sağlık sorunu yaşanmadan, gerçekleştirilebilir bir şey olup olmadığını görmekti. 

SpaceX’e ait Crew Dragon kapsülü, yörüngede dolaştı ve görevi toplamda 71 saatte tamamlayarak Florida kıyıları yakınında, Atlas Okyanusu’na başarıyla iniş yaptı. 

Yolculuğun hikayesini izlemek isteyenler, Netflix üzerinden Countdown: Inspiration4 Mission To Space belgeseline göz atabilir.