Interview Dergisi’nin 50. yılı

08 Kasım 2019

1969’da sanatçı Andy Warhol tarafından başlatılan ve New York’un “underground” kültürü hakkındaki haberleri ele alan ikonik dergi Interview, 50. yıllını Assouline’den çıkan kitap ile kutluyor.


Amerikalı sanatçı Andy Warhol’un The Factory yıllarında gazeteci John Wilcock ile New York’un alt kültürünü kayıt altına almak için kurduğu efsanevi dergi Interview bu sene 50 yılı devirerek, şehrin kültür, sanat ve tasarım alanlarının vazgeçilmez simgelerinden birisi haline geldi.


Bu aylık yayın her ne kadar küçük bir çevrenin kendisini anlama ve anlatma projesi olarak ortaya çıksa da yıllar içerinde André Leon Talley ve Fran Lebowitz gibi isimlerin yıldızının parlamasına, Madonna’dan Leonardo DiCaprio’ya kadar birçok pop ikonunun geçit törenine ve Elizabeth Taylor ve Steven Spielberg gibi unutulmaz isimlerin efsaneleşmesine şahit oldu.


Geçen 50 yılda Amerikan kültürünün tarihini adım adım izleyen işte bu ikonik dergi yarım asırlık macerasını Assouline’den çıkan arşivlik kitap ile kutluyor. Derginin eski editörü Bob Colacello’nun önsözü ve eski genel yayın yönetmeni Nick Haramis ve derginin bağımsız editörlerinden Christopher Bollen’ın makaleleri ile Amerikan pop kültürün parlak günlerinden umut vadeden geleceğe bir bakış sunan kitap, André Leon Talley, Camille Paglia, Christopher Makos, Diane von Furstenberg, Donna Jordan, Eric Boman, Fran Lebowitz, Greil Marcus, Kate Moss, Lauren Tabach-Bank, Marc Balet, Marisa Berenson, Mats Gustafson, Mel Ottenberg, Michael Kors, Paige Powell, Pat Cleveland, Pat Hackett, Patrick McMullan, Richard Turley, Sam Shahid, Sandra Brant, Shelley Wanger, Stephen Mooallem, Tama Janowitz ve Victoria Bartlett da makaleleri ile destek verdiler.

Makalelerin yanı sıra Interview’un bütün kapakları ve ses getiren fotoğraf arşivinden de kesitler sunan kitap bir ilke imza atarak okuyuculara dijital bir deneyim de sunuyor. Kitabın kapağı bir akıllı telefon yardımı ile okutulduğunda Interview’un hiç görülmemiş fotoğraf arşivine ulaşılabiliyor ve derginin editörleri ile yapılan özel röportajlar dinlenebiliyor.

Kitabın tanıtımı ve davetli listesi ise Interview’un ve tabi ki New York’un ruhunu yansıtır nitelikte oldu. Nordstrom’un ünlü restoran Indochine’de ev sahipliği yaptığı partiye Stephanie Seymour’da Owen Wilson’a, Ellen von Unwerth’ten Derek Blasberg’e kadar birçok isim katıldı.