Irkçılığa Karşı Kristal Cenneti İnşa Etmek

10 Aralık 2018

Nick Cave'in Carriageworks'teki muazzam kristal cenneti, insanlığa hayati bir mesaj veriyor.


"1992'deki olayların etkisiyle Cave, cinsiyet, ırk ve din politikalarına meydan okuyan ilk zırhını, giyilebilir bir heykel olan Soundsuit’i yaptı."

"Cennette ırkçılık var mı?" bu, Nick Cave'in bugüne kadarki en büyük ve en karmaşık sergisi olan Until'i yapma sürecinde kendisine sorduğu soru. Sanatçı, şu ana kadar Amerika Birleşik Devletleri'ni bölen ırkçılığın, silah şiddetinin, ırksal profillemenin ve toplumsal cinsiyet siyasetinin karmaşık meselelerini ve dünyadaki toplumlarda yaygınlaşmasını sorgulamakta.

Crystal Cloudscape, enstalasyon görüntüsü, Nick Cave, Carriageworks, Sydney. Tüm fotoğraflar: Zan Wimberley, 2018

1959, Missouri doğumlu Amerikalı sanatçı Cave, otuz yıla yakın bir süredir eserlerinde ırkçılığın sosyal ve kişisel etkilerini irdeliyor. 1991'de Afrika kökenli Amerikalı Rodney King'in polis tarafından şiddete uğraması ve ardından polis memurlarının beraat etmesinin ardından 1992'deki isyanların etkisiyle Cave, cinsiyet, ırk ve din politikalarına meydan okuyan ilk zırhı olan Soundsuit’ini -giyilebilir bir heykel- yaptı. Takip eden yıllarda yüzlerce etkileyici ve gösterişli Soundsuit’ler yaptı, ancak Until'le birlikte, Cave'in çalışmaları hepsinden daha farklı bir şekilde tecrübe ediliyor. Sanatçı, izleyenleri bir Soundsuit'in içine metaforik olarak girerek bu konuları içeriden düşünmeye davet ediyor.

Kinetic Spinner Forest, 16,000 aslılı parçadan oluşuyor.

Until'in merkezinde beş ton ağırlığıyla Carriageworks içinde asılı duran on iki metre uzunluğunda ve altı metre genişliğindeki bir heykel olan Crystal Cloudscape bulunuyor. Binlerce kristalden ve köpüklü avizelerden inşa edilen bir gölgelik, işin alt kısmını oluşturuyor ve dört merdivenden birine tırmanırken, esrarengiz bir manzara ortaya çıkıyor.

Until'deki diğer eserler arasında, 14 kanallı bir video enstalasyonu olan Hy-Dyve, parıldayan parti flamalarının duvarı Flow / Blow ve sıra dışı bir labirent olan Beaded Cliff Wall yer alıyor.

Moda tasarımcıları Luke Sales ve Anna Plunkett, şarkıcı / söz yazarı Ngaiire ve görsel sanatçı Bhenji Ra da dahil olmak üzere on yerel sanatçı ve kolektif sergi boyunca, performanslar ve müzik etkinlikleri, panel tartışmalarda bulunacak.

Nick Cave: Until, 3 Mart 2019'a kadar ziyaret edilebilir.

Carriageworks, 245 Wilson Street Eveleigh NSW 2015, Eveleigh, Avustralya