Isay Weinfeld imzalı Casa Cubo

05 Ocak 2021

Casa Cubo, sanata alan açmak amacıyla ile oluşturulan çok işlevli bir girişim. İsimsiz kalmaya karar veren birkaç sanat koleksiyoncusu tarafından yaptırılan bu minimalist üç katlı bina, Brezilya'nın en önemli mimarlarından biri olan Isay Weinfeld tarafından tasarlandı.

Casa Cubo, sahiplerinin sanat koleksiyonunu sergilemeye adanmış özel bir galeri ve tam donanımlı bir konukevinden oluşuyor.

Casa Cubo, sanata alan açmak amacıyla ile oluşturulan çok işlevli bir girişim. İsimsiz kalmaya karar veren birkaç sanat koleksiyoncusu tarafından yaptırılan bu minimalist üç katlı bina, Brezilya'nın en önemli mimarlarından biri olan Isay Weinfeld tarafından tasarlandı. São Paulo'nun Jardins semtinde yer alan Casa Cubo, sahiplerinin sanat koleksiyonunu sergilemeye adanmış özel bir galeri ve tam donanımlı bir konukevinden oluşuyor. 


Üç kata bölünmüş, kasvetli cilalı beton zeminleri ile tekdüze beyaz iç mekan, Marina Abramovic'in Çift Kenarlı merdiveni Antony Gormley'nin kurşun ve cam elyafından asılı heykellerini içeren etkileyici eser dizisini sergilemek için mükemmel bir boş tuval sağlıyor. Tony Cragg'ın heykel Secretions ve Mona Hatoum'un Traffic valizleri, Tracey Emin'in Message of Ascension'ına karşı sergileniyor. 


Casa Cubo, sanat eserlerinin yanı sıra, evin iki ana alanında sergilenen Lina Bo Bardi, José Zanine Caldas, Gio Ponti ve Alvar Aalto gibi çok sayıda tanınmış tasarımcıya ait etkileyici bir orta yüzyıl mobilyaları koleksiyonuna da ev sahipliği yapıyor. Bu mobilyalar, yüksek tavanlı bir salon ve yukarıdaki asma katta bulunan açık plan bir kütüphanede yer alıyor.


Gür yeşilliklerle çevrili evde, aynı zamanda iki farklı, ancak aynı derecede çarpıcı yüzer merdiven ve zemin katını kütüphaneye bağlayan zikzak bir çelik merdiven bulunuyor. Weinfeld’in özel olarak tasarlanmış spiral Brezilya demir ağacından yüzer merdiveni ise, kütüphaneden üç özel yatak odasına ve üst kattaki oturma odasına çıkıyor.


Fotoğraflar:  © Fernando Guerra, FG+SG