Işığın Efendisi: İbrahim Zaman

21 Mart 2020

AJournal Blog'un bu ayki konuk editörlüğünü üstlenen Merih Akoğul ilk yazısında fotoğraf sanatının Türkiye’deki en önemli temsilcilerinden İbrahim Zaman'ın fotoğraflarını ele alıyor.

Yeryüzünde 180 yıl önce bir buluş olarak ortaya çıkan fotoğraf, sanatlar arasında kendine yepyeni bir alan yaratmıştır. Bir dil olarak ele alabileceğimiz fotoğraf sanatının Türkiye’de yaşayan en önemli temsilcilerinin başında gelen İbrahim Zaman, gerek ülkemizde, gerekse dünyanın 75 ülkesinde çekmiş olduğu doğa, yaşam ve tarih ağırlıklı fotoğraflarıyla bizlere unutulmaz eserler kazandırmıştır.

 

Bilim ve teknikteki önemli gelişmeleri de bünyesine alarak günümüze kadar gelen fotoğraf, son iki yüzyılımıza damgasını vuran en önemli sanat dalı olarak, dünyanın vitrini olmayı sürdürüyor. Bu yıl 60’ıncı sanat yılını kutlayan 1937 doğumlu İbrahim Zaman, Adapazarı’nda 10 yaşında çırak olarak başladığı fotoğraf serüvenini, günümüzün yaşayan en önemli fotoğraf sanatçılarından biri olarak sürdürmektedir.


Bali, Endonezya (2006)


Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Dizisi’nin 10. kitabı olarak yayınlanan 262 sayfalık retrospektifinde İbrahim Zaman, ömrünü adadığı fotoğraf sanatının seçkin örneklerini, izleyicilerle en geniş kapsamlı bir biçimde buluşturuyor. Zaman’ın, çektiği fotoğraflar, bir yandan geçen anların ve yaşanmışlığın tanığı olurken, diğer yandan da fotoğrafseverlere farklı coğrafyaların ve insanların özelliklerinden kesitler sunuyor. 

 

Işığı anlarla ustaca buluşturan Zaman’ın yaşama ve evrene olan saygısı, hangi coğrafyada fotoğraf çekerse çeksin, kendine özgü farklı bir estetik ile çerçevelenir. Stüdyo fotoğrafçılığı ile başladığı profesyonel yaşamını, sanattaki yolculuğuyla sürdüren İbrahim Zaman, tutkusunu ideal mesleği ile birleştirdiğinde, ülkemiz fotoğrafının duayenlerinden biri olarak görsel belleğimizde daima hatırlayacağımız fotoğraflarını oluşturmuştur. 


İstanbul Boğazı (2006)

Ezcacıbaşı Topluluğu, Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı’nın 50 yılı aşan fotoğraf geleneğinin devamı olan Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Dizisi, Türkiye’de fotoğraf sanatının sevilmesi ve yaygınlaşması için oluşturduğu ajandalarla büyük katkı sağlayan Şakir Eczacıbaşı’nın başlattığı, içine onlarca fotoğrafçıyı kattığı ve günümüze farklı bir formatta gelen bir projeydi. Günümüzde de sürdürülüyor.

 

Zaman geçiyor, her şey sonsuz bir hızla değişiyor. Hafızamızı tazelemek, geçmiş zamanları hatırlamak ve gidip göremediğimiz yerlerle ilgili bilgi almak için fotoğraflara sürekli ihtiyacımız var. Görsel tarihimizde unutulmaz fotoğraflar kazandıran Işığın Efendisi İbrahim Zaman’a fotoğraf dalında nice başarılar diliyoruz.

Kürekçiler, Haliç İstanbul (2010)

İbrahim Zaman / Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Dizisi 10/  Editör: Merih Akoğul


Merih Akoğul Hakkında


1963 yılında İstanbul’da doğdu. M.S.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Ana Sanat Dalı’nı (Lisans) 1985, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Ana Sanat Dalı’nı (Yüksek Lisans) 2001 yılında bitirdi. 


Farklı konularda yayınlanmış 14 kitabı bulunan Merih Akoğul, Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde 30 fotoğraf sergisi açtı, grup sergilerine katıldı. 10 serginin küratörlüğünü gerçekleştirdi. Fotoğraf sanatı ve kuramı konularında çalışmalar yaptı. Çeşitli özel kurumlarda eğitmenlik, özel radyolarda kültür ve sanat programları, televizyon programlarında sanat danışmanlığı yaptı.


Edebiyat, fotoğraf kuramı, plastik sanatlar ve müzik üzerine yazıları ve eleştirileri birçok gazete ve dergide yayınlanan Merih Akoğul, 2003 yılının yaz döneminde Avusturya Başkanlık Sanat Dairesi tarafından verilen bursla çalışmalarını Viyana’da sürdürdü. Çeşitli müze ve özel koleksiyonlarda yapıtları bulunan Akoğul, 24 yıldır Türkiye’nin önemli üniversitelerinde fotoğraf dersleri vermektedir.