Işık Fabrikasında Sanat

27 Ocak 2019

Atellier Silhouette Urbaine, Paris'in ilk dijital sanat merkezi olan Deselier des lumières'te, geleceğe bakan bir multimedya sergisi yarattı.

Bu özel proje, endüstriyel bir alanda gerçekleştirilirken, sanat ve müzik çemberinde büyüleyici bir deneyim yaşatıyor. Proje, geniş salonun sınai özelliklerinin fuarda dikkat çekici şekilde vurgulanmasını sağlayacak şekilde tasarlanmış.

Fransız mimarisi ve kentsel planlama stüdyosu, Atellier Silhouette Urbaine, Paris'in ilk dijital sanat merkezi olan  Deselier des lumières'te (ışık fabrikası) bulunan geniş bir multimedya sergisi oluşturdu. Bu özel proje, endüstriyel bir alanda gerçekleştirilirken,  sanat ve müzik çemberinde büyüleyici bir deneyim yaşatıyor. Proje, geniş salonun sınai özelliklerinin fuarda dikkat çekici şekilde vurgulanmasını sağlayacak şekilde tasarlanmış.

Mekanda bulunan ekran, tümü 15 metre yüksekliğinde bir tavana sahip 2000 metrekare'lik bir salona monte edilmiş 120 video projektörü, birinci sınıf kalite hoparlörler, ses yalıtımı ve gelişmiş ses sistemlerinden oluşan karmaşık bir teknoloji sistemi kullanılarak gerçekleştirilmiş. Ayrıca salonun mimarisi, dışardan görünür olması ve böylece insanları canlı multimedya şovuna çekmek için 'Rue Saint-Maur' üzerindeki ana cepheye kadar uzanıyor.

Klimmt sergisi, © Culturespaces, Fotoğraf: E. Spiller

Proje, daha sonra müziğin ritmine paralel olarak hayata geçirilen ve izleyicileri sanat yolculuğuna davet eden binlerce dijital fotoğraf kullanılarak gerçekleştiriliyor. “Culturalspaces” şirketi tarafından geliştirilen bu patentli çalışma 'Fraux-des-provence' adı verilen güney Fransa kasabası, 'carrières des lumières'de gerçekleştirilen bir önceki işiyle biliniyor.