Işınlanma Çağına Bir Kala

18 Temmuz 2018

Amerikalı yolcu uçağı firması Boeing, dünyanın en uzak noktalarını ses hızından çok daha yüksek bir hız ile yakın kılacak yolcu uçağı tasarımını açıkladı.

"Sunulan konsept, uçağın Mach 5 hızında uçacağı anlamına geliyor - saatte yaklaşık 3.836 mil. Uçağın bu hızı ile dünyanın bir çok noktası arasındaki uzaklık bir ila üç saat arasına düşmüş olacak."

Havacılık şirketi Boeing, bu hafta gerçekleşen Atlanta'daki Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü'nün konferansında ses hızının üzerinde uçması planlanan bir yolcu uçağının ilk tasarımlarını paylaştı.

Sunulan konsept, uçağın Mach 5 hızında uçacağı anlamına geliyor (saatte yaklaşık 3.836 mil). Yani, Concorde'un Mach 2 hızında uçtuğu kaydedilen süpersonik yolculuğundan çok daha hızlı - ses hızı, Mach 1. Uçağın bu hızı ile dünyanın bir çok noktası arasındaki uzaklık bir ila üç saat arasına düşmüş olacak.

Boeing, tasarımın 20 ila 30 yıl arasında faaliyet gösterebileceğini tahmin etmekte ve büyük olasılıkla ilk önce ulusal güvenlik amaçları için kullanılacak. Şirket şu anda hipersonik uçak üretimine geçme planlarının olmadığını; daha ziyade, bu üretime olanak sağlayacak teknoloji üzerinde çalıştıklarını belirtiyor. Uçak, araştırmalar müşteriler ve pazarın hipersonik uçuşun faydalarından yararlanmaya hazır olduğunu gösterdiğinde üretilecek. Boeing'in konsept tasarımı, keskin, sivri uçlu bir burun ile biten ince, kavisli bir uçak gövdesine sahip ve Concorde uçaklardan tanıdık olduğumuz düz üçgen siluete sahip.

Süpersonik jetler 2003 yılında görücüye çıktığından beri, ultra hızlı ticari hava yolculuğunda çok az ilerleme kaydedildi. Bu durum, NASA'nın bu yılın başlarında neredeyse tamamen sessiz bir süpersonik uçağı üretime koyması ve yeni şirket Boom’un kendi yolcu uçaklarını test etmeye başlaması ile değişecek gibi görünüyor. Ayrıca, Virgin Galactic ve SpaceX'in de roketlerini dünya üzeri taşımacılığa uyarlamayı amaçladıklarını da unutmamak lazım - Elon Musk, insanların "herhangi bir şehirden bir saat içinde başka bir şehre" gitmelerini sağlayacaklarını söyledi.

Boeing'in konsept tasarımı, 16-22 Temmuz tarihleri arasında İngiltere'nin güneyindeki Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarında sergilenecek.