İskoç Kırsalı İçinizi Isıtabilir Mi?

01 Ocak 2019

Çarpıcı İskoçya manzarası, RIBA Yılın Evi'ne ilham kaynağı oldu. Burada, kırmızı bir çiftlik evi, gün doğumu ve batımını optimize etmek için tasarlanmış bir ev dahil olmak üzere, ülkenin pitoresk kırsal alanları sizleri bekliyor.

"Eski taş duvarların arkasında, artık daha geleneksel dış cepheye çağdaş bir kontrast sunmak için tasarlanmış bir dizi meşe kaplı "kutu" görebilirsiniz."

Coldrach
Tasarım: Moxon
İskoçya'nın kuzeydoğusunda, Cairngorms Ulusal Parkı'nda bu evi inşa etmek için eski bir granit çiftlik evi restore ediliyor ve genişletiliyor. Yalıtımlı bu büyütme, mevcut binanın biçimini ve oranlarını yansıtıyor ancak "dürüst ve basit" yerel malzemelere benzemesi için işlenmemiş karaçam ve kırmızı metal levhaların uzunlukları ile kaplanıyor.

Camusdarach Sands 
Tasarım: Raw Architecture Workshop 
Raw Architecture Workshop, yaşam alanlarındaki büyük üçgen pencerelerden çerçevelenmiş gün doğumu ve gün batımı manzaralarını en üst düzeye çıkarmak için bu evi yaratırken ilginç bir plan tasarladı. İskoçya'nın kuzeybatı sahillerindeki eski otlatma arazilerinde bulunan mülk, kısmen araziye batırılmış ve siyah ahşapla kaplanmış.

Kyle House
Tasarım: GRAS GRAS
GRAS GRAS, bir deniz beldesi boyunca kesintisiz manzaralar sunan bu tatil evini yaratmak için Kyle of the Dilgue'de sahipsiz bir kulübeyi dönüştürdü. Eski taş duvarların arkasında, artık daha geleneksel dış cepheye çağdaş bir kontrast sunmak için tasarlanmış bir dizi meşe kaplı "kutu" görebilirsiniz.

The Mill 
Tasarım: WT Architecture
Bu aile tatili mekanı, İskoçya sınırındaki bir vadiye bakan tepeye oturan eski bir taş değirmeninin kabuğunun içinde. Ev, mevcut parapetin üzerinde çıkıntı yapan eğimli bir çatı ile ayırt ediliyor. Aynı zamanda, eski taş duvardaki boşluklarla aynı hizada bulunan bir dizi karakterleri eşleşmeyen pencereye sahip.

Colbost 
Tasarım: Dualchas Architects
Skye Adası'ndaki yüksek arazilerde yer alan bu ev, siyah Sibirya karaçamıyla kaplı. Konut, kıyı alanının sert rüzgârlarından taranan yarı özel bir avlu oluşturacak şekilde düzenlenmiş, körfeze bakan dört bloktan oluşmakta. Bloklar, basit tarımsal binalara bakıyor.

Sydserf 
Tasarım: Sutherland & Co
Bu kiremit kaplı konukevi, Sutherland & Co tarafından Edinburgh'un eteklerinde bulunan küçük bir kırsal çiftlik kulübesine eklenmiş. Skylights, iç mekanı doğal ışıkla dolduruyor ve ayrıca konuklara dışarıda oturma, kırsal manzarayı seyretme imkanı sunan bir teras alanı da sahip.

The Tinhouse 
Tasarım: Rural Design
Rural Design, bu kompakt, kulübe benzeri tatil evinin duvarlarını ve çatısını, yerel tarımsal yapıların estetiğine referans vermek için oluklu alüminyumla kaplamış. Minimal pencere açıklıklarından oluşan ekip, binanın düzenli olarak Skye Adası'ndaki manzarayı saran şiddetli fırtınalardan korunmasına yardımcı oluyor.