İspanya’da Steven Meisel Fotoğraf Sergisi

02 Kasım 2022

Dünyanın önde gelen fotoğrafçılarından Steven Meisel’in portreler serisine yer veren “Steven Meisel: 1993, A Year in Photographs” sergisi 19 Kasım’da İspanya’nın A Coruña şehrinde açılıyor.

“Steven Meisel 1993 A Year in Photographs” sergisi Elsa Urquijo'nun MOP Vakfı için tasarladığı etkileyici mekanda 19 Kasım’da açılıyor. Inditex başkanı Marta Ortega Pérez sergiyi İspanya’nın A Coruña şehrine son teknoloji sergileri getirme girişimi olarak sunuyor.


Ünlü fotoğrafçının tüm geçmiş çalışmalarını içeren bu kapsamlı sergi, boyutu ile dikkat çekiyor. “Zorunda olmadıkça geriye dönüp çektiğim fotoğraflara bakmam. Menajerim bana o yıl ne kadar çok projede bulunduğumu söylediğinde şok oldum. Bu işleri yaptığımı hatırlıyorum. Ancak iş içgüdüsel ve organik olarak ortaya çıkıyor. Bütün bu konseptleri görerek büyüdüm.” diyor Meisel. 
Sergi, Meisel’in altıncı sınıftayken yoldan geçen kadınları çektiği sokak fotoğraflarından oluşan küçük bir fotoğraf serisi ile açılıyor. Fotoğraflardaki karakterler mini Garry Winogrand gibi görünüyorlar ve fotoğrafçının gelecek yıllardaki kariyerine dair ipuçları taşıyorlar. Meisel ise bu izlenimden çok emin değil. "O fotoğraflara 12 yaşındaki bir çocuğun gözünden bakınca gelecek ile ilgili hayal kuruyor olabilirdim ama hayır, fotoğrafçı olacağımı hiç düşünmemiştim. Zaten o kadar gençken ne iş yapacağını düşünmüyorsun." diyor Meisel.


Fotoğrafçı aynı zamanda model olsun veya olmasınlar fotoğraflarını çektiği kişilerin kendilerinde görmediği yanlarını görebildiğini söylüyor. Keith Richards'ın oğlu Marlon’un fotoğrafı buna iyi bir örnek niteliğinde. Meisel’in kamerasının önünde Marlon, rock yıldızlarının olduğu paralel bir evrene seyahat etmiş gibi görünüyor. Gösteri, moda ve film dünyasından yüzden fazla kadın ve erkek portresi de Meisel’in yarattığı dönüşümü yansıtıyor. “Bu portrelerde gerçekten gördüğünüz şey benim." diyor ünlü fotoğrafçı ortaya çıkan sonuçlar ile ilgili.


Portreler serisi olarak gösterilen “Steven Meisel: 1993, A Year in Photographs” sergisi 19 Kasım 2022 - 1 Mayıs 2023 tarihleri arasında İspanya’nın A Coruña şehrinde ziyarete açık olacak.