İspanya'nın "Türünde Tek" Yeni Zanaatkarları

23 Eylül 2022

"Türünde tek" anlayışını benimseyen iki zanaatkar kardeş Pedro Garcia ve Dora Good’un hikayesi.

Dora Alzamora Good, "türünde tek" anlayışı altında seramikler yaratarak bu benzersizliği uç noktalara taşıyor. Bu konsept, bir modeli kopyalamaktan çok hem içerik hem de biçim olarak her seferinde yeni bir şey yapmakla ilgili. Dora, Pedro García Women'ın bir parçasını oluşturan ilk tasarımcı. Arkasında neredeyse yüz yıllık bir geçmişe sahip İspanyol ayakkabı firmasının, çalışmaların ve ortamların, fotoğraflar, videolar ve röportajlar aracılığıyla gösterildiği, bir dizi "yeni zanaatkarlar"a ses verdiği bir alan.“Bu seri,  temel değerlerini bizimle paylaşan ve estetik evreni bizimle özel bir şekilde bağlantı kuran bir dizi benzersiz kadının çalışmalarını göstermek amacıyla doğdu.” diye açıklıyor kız kardeşi Mila ile şirketin sorumluluğunu ele alan üçüncü jenerasyonun bir parçası olan Pedro.


Pedro García ve Dora Good’un paylaştığı değerlerden biri köklere, geleneğe ve aileye bağlı olan güzellik anlayışı. Şirketin ofislerinin ve fabrikanın bulunduğu Akdeniz sahilindeki küçük kasaba Elda, Pedro García’nın kimliğinin bir parçası. Uluslararası bir firma olmalarına rağmen prensipleri o bölgede kalmak.
Mayorka adasındaki küçük kasaba Deià’da, Dora’nın çevresiyle olan ilişkisi deneysel bir nitelik taşıyor. “İşimin doğadaki dengeyi, kusurlu mükemmeliği, ham ve işlenmişi, çizgileri ve kıvrımları, boşluk ve boşluğu aramak olduğunu hissediyorum.”


Paylaştıkları tüm ortak değerlerden öte, Pedro García ve Dora Alzamora Good’un en önemli özellikleri, onları tasarıma iten ikisinin de deneyimlediği yaratma dürtüsü. Kendi adını taşıyan firmanın kreatif direktörü Pedro bu dürtüyü New York’ta the Fashion Institute of Technology’de okurken hissetti. Dora ise bu alana bundan beş yıl önce iş yerinde bir çömlekçi gördükten sonra yöneldi.