Issey Miyake 84 Yaşında Aramızdan Ayrıldı

12 Ağustos 2022

Origamiden esinlenen imza tasarımlarıyla dünya çapında ses getiren Issey Miyake’yi sevgiyle anıyoruz.

Paris'te defile düzenleyen ilk Japon tasarımcı olarak tanınan Miyake, yaşamı boyunca pileli eteklerden elbise ve pantolonlara birçok eşsiz tasarıma imza attı. Tokyo’da vefat eden tasarımcının ölüm nedeni karaciğer kanseri olarak açıkladı.


Miyake'nin tasarımları, dünya çapında yankı uyandıran özgün bir çizgiye sahipti. Fabrika üniformalarından siyah kravatlara pek çok şey tasarlayan Miyake, giyimin bir tasarım biçimi olduğu konusunda ısrarcıydı. Mikaye, kariyerinin ilk yıllarında avangard olarak kabul edildi ve fotoğrafçılar ve mimarlarla kayda değer işbirlikleri gerçekleştirdi. Tasarımları, o zamanlar bir moda tasarımcısı için duyulmamış olan Artforum'un 1982 kapağına ve New York'taki Modern Sanat Müzesi'nin kalıcı koleksiyonuna girdi.


Miyake, küresel bir marka yarattığı için Japonya'da saygıyla karşılanan bir tasarımcıydı. 2010 yılında ülkenin en büyük sanat ödülü olan Kültür Nişanı'na layık görüldü.Paris'te sergilenen ilk Japon tasarımcılardan biri olarak, Japon modasını dünyanın geri kalanına taşıyan ve sonunda Yohji Yamamoto ve Rei Kawakubo gibi çağdaşlara kapı açan devrimci bir tasarım dalgasının parçasıydı.