Issey Nereden Geliyor?

06 Nisan 2018

Hayatı boyunca seyahat eden ve aldığı ilhamları kökleriyle birleştiren Japon tasarımcı Issey Miyake’nin baş döndüren dünyasını üçüncü defa olmak üzere, Kazuko Koike kaleme alıyor.

"Kitabın ‘Travel and People’ bölümünde Koike, Miyake’nin sadece rahatlamak için değil ama aynı zamanda stilini, kişiliğini ve vizyonunu geliştirmek için de mümkün olduğu kadar hareket halinde olduğunu anlatıyor."

Birlikte çalıştığı iş arkadaşları da dahil olmak üzere kimse, tasarımcı Issey Miyake’nin müthiş yeteneğinin hala daha tam olarak anlaşılmadığının altını çiziyor. Bu gruba dahil olan Kazuko Koike, tasarımcı üzerine hazırladığı kitabında onun gerçekten kim olduğunu soruyor; Issey nereden geliyor?Koike’nin kitabı, bu zamana kadar hazırlanmış birçok Issey Miyake kitabından çok daha iyi bir yerde konumlandırıyor tasarımcının sınırları zorlayan dünyasını. Miyake özellikle kumaş kullanımında devrimsel bir çığır açıyor. Tokyo doğumlu kültürel yorumcu ve kreatif danışman Koike, Miyake’nin tüm parçalarını, 2016 yılında çıkan Issey Miyake ve 1978 yılında çıkan Issey Miyake: East Meets West kitaplarıyla, kronolojik olarak daha önce de topluyor aslında. Ve daha da önemlisi tasarımcı henüz yükselişte olan bir isimken, kendisiyle çalışma fırsatına nail oluyor.


Koike’ye göre Issey Miyake modanın her dönemi için bir ilham kaynağı. Kitapta zamanın dalgaları arasında sörf yaptığınız sırada; zaman, boyutlar ve uzay arasında geziniyorsunuz. Tasarımcının moda dünyasındaki vizyoner duruşundan, 1964’te mezun olduğu Tama Art Üniversitesi’ndeki günlerinden, Paris ve Tokyo’daki tasarım dönencelerine kadar olan dönemi; önce İngilizce olarak anlatan ve basılan Koike’nin Miyake yapıtı, ikinci olarak Japoncada yayınlanıyor.


Issey Miyake’nin seyahatlerinin de konu edildiği kitapta ‘Travel and People’ bölümünde Koike, tasarımcının sadece rahatlamak için değil ama aynı zamanda stilini, kişiliğini ve vizyonunu geliştirmek için de mümkün olduğu kadar hareket halinde olduğunu anlatıyor. Ve her seyahatinden sonra Miyake, bambaşka ve beklenmedik donelerle Japonya’ya dönüyor. Zamanın ruhunu yakalıyor her defasında ve topladığı her şeyi kökleriyle birleştiriyor. Belki de bu şekilde, moda dünyasının devrimci Issey Miyake’si oluyor.