İstanbul Bienali'ne katılacak sanatçılar belli oldu

30 Haziran 2019

Bu sonbaharda on altıncı kez düzenlenecek olan İstanbul Bienali'ne katılacak 57 ismin yer aldığı liste açıklandı.

İstanbul'u dünya çağdaş sanat sahnesindeki prestijli konumuna kavuşturan en önemli sanat etkinliği, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın 1987 yılından beri düzenlediği İstanbul Bienali, bu yıl on altıncı kez gerçekleşiyor. Küratörlüğünü önde gelen sanat tarihçi Nicolas Bourriaud'nun üstlendiği etkinlik, 'Yedinci Kıta' başlığını taşıyor.

Yedinci Kıta, okyanuslarda yüzen devasa atık yığınına bilim çevrelerinin verdiği isim. Bourriaud, bir yandan insanlığın yarattığı ve önüne geçemediği ekolojik çevre felaketine gönderme yaparken bir yandan da bu hayali kıtayı insanlığın içinde bulunduğu yeni durumun bir metaforu olarak incelemeyi amaçlıyor.


14 Eylül-10 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan sergi, bu yıl küratörün seçtiği üç lokasyona odaklanıyor: Tersane İstanbul, Pera Müzesi ve daha önce Carolyn Christov-Bakargiev'in küratörlüğünde düzenlenen 2015 tarihli 14. Bienal'deki gibi Büyükada. 26 ülkeden 57 sanatçı ve sanat kolektifinin katılacağı etkinlikte, Yuji Agematsu, Korakrit Arunanondchai, Rashid Johnson, Glenn Ligon, Mika Rottenberg, Max Hooper Schneider ve Andrea Zittel gibi isimler öne çıkıyor. Etkinliğe Türkiye'den Elmas Deniz, Deniz Aktaş, Özlem Altın, Güneş Terkol & Güçlü Öztekin ve Hale Tenger katılıyor. 2012'de İngiltere'nin prestijli Turner Ödülü'ne aday gösterilen Monster Chetwynd ise bir açık hava projesiyle bienalde yer alacak.


İstanbul Bienali, 30. doğumgününü kutladığı bir önceki edisyonundan başlayarak şehre kalıcı bir sanat eseri bırakmak için söz vermişti. Daha önce 1999'da 6. İstanbul Bienali'nin bir parçası olarak Taksim Meydanı'nda izlediğimiz, ünlü sanatçı Ugo Rondinone'nin 'Where Do We Go From Here?' ('Buradan Nereye Gidiyoruz?') başlıklı gökkuşağı renklerindeki neon enstalasyonu, 2017 yılında 15. Bienal kapsamında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün girişindeki Mustafa Kemal Kültür Merkezi'ne (MKM) yerleştirildi. Katılımcıların listesi İKSV'nin sitesinde açıklanmış olsa da bu yıl bu onurun hangi sanatçıya ait olacağı hala merak konusu.