ISTANBUL'74'ün sunduğu Mine Akın'ın "Bütünün İçinden" Serisinden Heykel Sergisi Maçakızı Otel'de Açıldı

22 Şubat 2022

Heykel sanatçısı Mine Akın’ın “Bütünün İçinden” isimli serisinden ahşap heykelleri, ISTANBUL’74 tarafından, Bodrum’un en ikonik mekanlarından Maçakızı Otel’de ziyaretçileriyle buluşuyor.

Maçakızı Otel’de ziyaretçileriyle buluşan sergide sanatçının ilk defa çalıştığı bir malzeme olan zeytin ağacı gövdelerine oyulmuş ahşap heykellerden oluşan “Bütünün İçinden” isimli seriden seçkiler yer alıyor. Zeytin ağacının eşsiz hafızasının kadın vücudunun sonsuz estetiği ile bütünleştiği Mine Akın heykelleri, sanatçının kendisinden, kadınlıktan ve dişil enerjinin gücünden besleniyor.
Sanatçının “Bütünün İçinden” sergisine araç olmuş bu zeytin ağacı bedenleri, Gaziantep’te bir inşaat alanına yer açmak için kesilen 100 yıllık köklerden oluşuyor. Mine Akın’ın meditatif bir aksiyon olarak tanımladığı üretim süreci, zeytin ağacının ham ve sert yapısından süzülerek ilerliyor ve kıvrımlarla bezenmiş adeta çabasız formlarla kendine yer buluyor.
Mimar Sinan Üniversitesi Heykel Bölümü’nde lisansını tamamladıktan sonra yurt dışında farklı sergilerde yer alan Mine Akın; bronz, ahşap ve metal malzemelerden ürettiği işlerini yaşadığı ve çalıştığı Yalıkavak'taki atölyesinde sürdürmekte.

“Zeytin Akdeniz coğrafyasında başlar, Ege ile son bulur. Benim doğduğum topraklar Akdeniz zeytin memleketi ve hayatımı devam ettirmeye karar verdiğim nokta Bodrum. Buna ne denir bilmiyorum ama sanki evren önceden bunu belirlemiş.” –MİNE AKIN


Sergi 29 Nisan 2022 tarihine kadar Maçakızı Otel'de ziyarete açık olacak.