İstanbul’da unutulmayacak bir gastronomi deneyimi

20 Eylül 2019

Sıra dışı konseptleri ile konuklarının beş farklı duyusuna hitap eden İspanyol şef Paco Roncero sihirli dünyasını paylaşmak için Türkiye’ye geliyor.

“Fine dining” konsepti geçtiğimiz son 10 yılda oldukça değişti. Artık insanlar bir restorana gittiklerinde sadece lezzetli yemekler yemek değil, aynı zamanda da farklı deneyimler de yaşamak istiyorlar.


Moleküler gastronomi ekolünden gelen iki Michelin yıldızlı İspanyol şef Paco Roncero söz konusu farklı yemek deneyimi olunca akla gelen ilk isimlerden. Yenilikçi ruhu, meraklı zihni ve kalıpları kıran yaratıcılığı ile tanınan Roncero, 1991’de ilk kez bir restoranın başına geçtiğinde mutfağın yanına bir laboratuvar kurması ile oldukça ses getirmişti. Geçen yıllar içerisinde dünyanın sayılı şefleri arasında yerini alan ve Elton John’ın 2011’de Londra’da gerçekleştirdiği Kış Balosu başta olmak üzere yüksek profilli birçok organizasyonun baş şefliğini üstlenen Rancero, söz konusu mutfak kültürü olduğunda sınırları aşmayı ve tabuları yıkmayı çok seviyor.

Konuklarına yaşadıkları en ilginç yemek deneyimini sunmayı hedefleyen Roncero’nun İbiza'daki restoranı Sublimotion'da en fazla 12 misafir ağırlanabiliyor ve tam 27 garson çalışıyor. Sublimotion’ı bir restorandan çok bir oyun parkı gibi düşünen Roncero, 20 farklı yemekten oluşan menüsünü iki buçuk saatlik bir şov ile sunuyor ve konuklarının yemeklerini bütün duyularıyla hissetmelerini sağlıyor. 


Şef Roncero, çok yakın bir zamanda Türk yemek severlere de unutulmayacak bir gastronomi şovu sunmak için Türkiye’ye geliyor. Konuklarına büyülü bir gastronomi deneyimi yaşatmayı amaçlayan İspanyol şef 27 Eylül- 3 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul Raffles’da bulunan Rocca Restaurant’da özel olarak hazırladığı menüsünü tüm duyulara hitap ederek paylaşacak