İsveçlilerin Gücü Adına!

15 Eylül 2018

Fjällräven, ilk kez bir iş birliğine imza atıyor ve Acne Studios’la birlikte hazırladığı heyecan verici bir koleksiyonla yeni sezonu karşılıyor.

"Her ikisi de global birer marka olmanın yanı sıra, İsveç köklerine de sıkıca bağlılar. Acne de, Fjällräven da biraz inatçı ve detaylar konusunda son derece hassaslar."

İsveçli bu ünlü iki marka arasında gerçekleşen iş birliği çerçevesinde Acne Studios, Fjällräven’ın ikonik parçalarını yeniden yorumluyor. Ortaya çıkan koleksiyon Fjällräven’in zamansız tasarım vizyonu ve işlevsel detaylarının yanı sıra, Acne Studios’un farklı ve ayırt edilebilen karakterinden ilham alıyor. Fjällräven, Acne Studios gibi ikonik bir moda markasıyla iş birliği yaparak, çok daha fazla şehirli kitleye hitap etmeyi hedefliyor.

Dışarıdan bakıldığında iki marka birbirinden oldukça farklı. Acne Studios, moda belleğinde artistik ifadelerle hazır giyim üreten bir marka olarak yer ediyor. Fjällräven ise açık hava aktiviteleri için tutku duyan insanları doğaya daha da yakınlaştırmak için dayanıklı ve fonksiyonel ürünler geliştiriyor. İlk bakışta zır gibi görünen bu DNA’ya rağmen her iki markanın paylaştığı birçok ortak özellik söz konusu. Her ikisi de global birer marka olmanın yanı sıra, İsveç köklerine de sıkıca bağlılar. İkisi de biraz inatçı ve detaylar konusunda son derece hassas.

Tasarım ve İnovasyon Ekibi Sorumlusu Henrik Andersson “Acne Studios bizimle iletişime geçtiğinde onur duyduk. Daha önce benzeri bir iş birliği yapmadığımız için de oldukça heyecanlıydık açıkçası. Sonuçta Fjällräven’in zamansız işlevselliğini ve Acne Studios’un sanatsal, cool yaklaşımını yansıtırken, tamamen yeni şeyler söyleyen bir koleksiyon ortaya çıkardığımızı düşünüyorum,” diyor. Andersson “Ürünlerin öz niteliklerini tutmak ve asıl fonksiyonlarını temin etmek iş birliğinin ana şartlarından biriydi. Acne Studios’a ürün ikonlarıyla oynamaları için izin verdik, fakat ince detaylar konusunda oldukça inatçıydık. Çünkü bizim tanımımızda belli bir görevi olmayan her detay, ürünün fonksiyonelliğini düşürür,” diye ekliyor.

Acne Studios ise uzun zamandır Fjällräven’i yakından takip ederek, markanın İsveç kültürünün ayırt edici özelliklerini yansıtan işlevsel tasarımlarını inceliyor. Markanın Kreatif Direktörü Jonny Johansson “Ben Fjällräven ile büyüdüm. Şayet İsveçli iseniz, bu markayla çok özel bir ilişkiniz vardır demek. Fjällräven, İsveçli olduğu için çok gururluyum ve markaya duyduğumuz sevgimizi dünyayla paylaşmak istiyorum,” diyor.

Fjällräven bu iş birliği koleksiyonundaki tüm ürün ve kıyafetleri her zamanki iş etiğiyle ve çevre dostu yöntemleriyle üretiyor. Moda merkezli bir markayla el ele yürütülen koleksiyonda Fjällräven, daha çok insanın doğaya dikkat ederek ve onu el üstünde tutarak çalışması adına ilham vermeyi hedefliyor. Fjällräven aynı zamanda hızla değişen trendler yerine, çok daha uzun soluklu tercih edilecek ikonikleşmiş ürünler yaratmayı öneriyor.

Koleksiyon Fjällräven’in en bilinen parçalarının Acne Studios’un ayırt edilen DNA’sıyla bir araya gelmesiyle oluşuyor. İş birliği koleksiyonunda cepler büyütülüyor ve Fjällräven renkleriyle ve teknik materyalleriyle çeşitli şekillerde oynanıyor. Örneğin klasikleşen tasarımlara taze bir bakış açısı getirmek adına, Expedition Down Jacket’a suni kürk ve yansımalı yamalar ekleniyor. Bir diğer değişim ise, kadınlar için üretilen mavi parkanın eteğine pudra renkte panel eklenmesi.

30 Ağustos’ta lanse edilen koleksiyon 6 Eylül 2018’den itibaren Amsterdam, Hong Kong, Oslo ve New York Soho’daki Fjällräven mağazalarından, fjallraven.com’dan ve dünya çapındaki tüm Acne Studios mağazaları ile acnestudios.com’dan satın alınabilecek. Fjällräven’in ürünleri Türkiye’de vitruta.com online satış sitesinin yanı sıra; Beymen, Wepublic, Galeries Lafayette ve Vakkorama mağazalarında satışa sunuluyor. Kånken çantaların Türkiye’deki en geniş renk skalasını ise kankenist.com’da bulmak mümkün.