İsviçre Alplerinde gastronomi durakları

23 Aralık 2019

İsviçre’nin en çok ziyaret edilen kasabalarından Gstaad, küçük bir yerleşim olmasına rağmen sunduğu lezzetler ile adeta bir gastronomi şehri.


Güneybatı İsviçre’de denizden 2.000 metre yükseklikte kurulmuş olan Gstaad ilk bakışta size klasik bir Alp kasabasını andırabilir. Kış mevsiminde karın kalkmadığı ve büyülü bir atmosfere sahip olan bu 10.000 nüfuslu kasaba İsviçre Alplerinin en lezzetli restoranlarına da ev sahipliği yapıyor. 


Günün erken saatlerinde bembeyaz Gstaad kasabasında uyandığınızda hem sabah yürüyüşünüzü yapmak hem de lezzetli bir kahve içmek için ilk durağınız Charly’s olmalı. Yıllardır kasabada hizmet veren bu kafe he ne kadar mütevazi bir görüntüye sahip olsa da bölgenin en lezzetli hamur işlerini burada bulabilirsiniz. Bu muhteşem lezzetli tatlarından yanında Charly’s’in lezzetli kahvesinden de tatmalısınız. Eğer yürüyüşe ve tırmanışa meraklıysanız kasabanın hemen dışındaki nehri takip edip, tablolara yakışır güzellikte ormanı geçerek Gstaad’ın ünlü restoranı Lauenen’i ziyaret edebilirsiniz. İsviçre Alplerine yakışır bir şekilde tasarlanmış bu restoranda ülkenin ünlü yemeği rösti’yi tadabilirsiniz.Olden Hotel Gstaad’da bir cumartesi akşamı gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Sıcak ve davetkar tasarımı ile misafirleri evlerinde gibi hissetmelerini amaçlayan Olden Hotel’in meşhur domates soslu ve acılı spagettisini mutlaka denemelisiniz. Barda vakit geçirmek isteyenler ise mekânın kendisine has kokteyllerini deneyebilirler. 

 

Gstaad tatlı severler için de birçok seçenek sunuyor. Heidi Sigrist-Wehren’ın maharetli ellerinden çıkan kekleri, çikolataları ve tatlıları misafirlerine sunan Délice Café & Chocolatier uzun bir kayak seans sonrası uğraması en keyifli mekanlardan.