İsviçre Alpleri'nde Sanat

03 Eylül 2018

Art Safiental 2018: İsviçre Alpleri'ni gezerken bölgedeki vadilerin huşu ve ilham verici doğasını yeniden yorumlayan çağdaş sanat eserlerini keşfedin.

"Dağ ile ovalar üzerindeki bu engebeli alanda konumlandırılan sanat eserleri Alpler'in manzarasını yeniden şekillendiriyor. Art Safiental 2018 sergisi, dağın tepesi ve göle kadar bir çok farklı mekana yayılıyor."

Alp ülkeleri coğrafyayı dikey olarak ele almaktan başka seçeneğe sahip değiller. Kamuya açık çağdaş sanat bienali Art Safiental, ikinci edisyonunda bölgenin doğasına uygun bir şekilde 'yatay-dikey' temasını araştırıyor. Dağ ile ovalar üzerindeki bu engebeli alanda konumlandırılan sanat eserleri Alpler'in manzarasını yeniden şekillendiriyor. Art Safiental 2018 sergisi, dağın tepesi ve göle kadar bir çok farklı ortama yayılıyor.

Sergiye sanat yürüyüş parkurlarını takip ederek ya da toplu taşıma araçlarıyla ulaşılabilir. 21 Ekim'e kadar sürecek olan sergiden "yatay-dikey" temasını ele alan 15 heykel ve 30 enstalasyondan öne çıkanlar için aşağıya devam edin.

‘HIMMEL III‘ - Bildstein | Glatz
Spora meraklı İsviçre-Avusturyalı ikili Bildstein | Gatz Turrahus'ta 11 metre yüksekliğinde bir spor rampası kurdu.

‘Transparent Earth Part I’ - Lita Albuquerque
Tenner Kreuz’un zirvesinin üzerinde çıplak mavi bir dişi var. Albuquerque tarafından yapılan bir enstalasyonun yarısı olan bu eser, misyonu gezegenimizdeki yıldızlararası bilincin tohumlarını ekmek olan bir 25. Yüzyıl kadın astronotunun hikayesini anlatmakta.

‘Eghschi Shell’ - Bob Gramsma
20 ton ağırlığındaki beton kabuk, dağ gölü üzerinde yüzmekte.

‘Light circle in the Safiental’ - Ingeborg Lüscher
Toprak sanatçısı Ingeborg Luscher, Tenn'ın üzerindeki çayırda sarı sülfür bir daire oluşturdu.

‘Waiting to catch a cloud’ - Karolin Schwab
1700 metre rakımda, bulutlara karışan Tenna köyü yakınlarında kurulu olan bu heykel, yürüyüşçüleri beklemek, izlemek ve manzaranın tadını çıkarmak için davet ediyor.