İsviçre’de Teleferikle Safari Turu

23 Eylül 2022

İsviçre’de teleferikle tur yaparken yemyeşil çayırlardan lezzetli peynirlere kadar uzanan bir keyif yaşayabilirsiniz.

İsviçre’nin dakik kırmızı trenleri, ikonik dişli tren yolları ve fünikülerleri hakkında birçok şey yazılırken, uzak alp topluluklarını ülkenin geri kalanıyla birleştiren, aslında değeri çok da bilinmeyen mütevazi luftseilbahn’ları, teleferikleridir. 


Federal olarak onaylanmış 2,433 teleferiğin çoğu özel olarak çiftçilere ait ama bir kerede 4 ile 6 kişi arasında taşıyabilen bu araçlar yürüyüşçülerin kullanımına açık durumda. Yürüyüşe çıkmış olanlar aşağıdaki istasyonda bulunan telefonu yukarıdaki operatöre uyarı göndererek teleferiği aktive etmek için kullanabilir. Sonunda, seyahat kitaplarında bile okuyamayacağınız izi kaybedilmiş bir alp bölgesi tamamen sizin.
En geleneksel misafir evlerinden biri, sürdürülebilir peynir yapımcısı Rita ve Josef Waser-Späni’nin yaz evi olan Alp Oberfeld. Çift her gün çiftliklerinde 32 galon süt toplayıp ürünlerini tüketicilere satıyor (aynı zamanda deneme ürünleri ve atıştırmalıklar da servis ediyorlar). İçeride bakır su ısıtıcısı açık ateş başına asılmış, tavus kuşu dağ keçilerinden ve Rhaetian Gri sığırlarından gelen peynire dönüştürülecek olan sütle köpürüyor. 


Başka bir yerde, Sittlisalp'in elma kırmızısı teleferikleri, dokuz aile çiftliğinden oluşan hidroelektrik ve fındıklı alp peyniri ile geçinen bir çoban kooperatifi Alpkäserei Sittlisalp’i geçen üç kilometrelik kolay bir döngünün başlangıcında yolcuları indirmeden önce enzian ve eflatun orkidelerle dolu geniş bir vadide süzülüyor.
Tüm seviye yürüyüş turlarında uzmanlanmış yavaş seyahat dağcılık servisi The Alps by Joe’nun kurucusu ve tur rehberi Hansruedi “Joe” Herger misafirlerine ay ışıgında yıkanmış çevre tepelere tanıklık edebilsinler diye dolunay turları, karlı dağların tepelerinin gün doğumu ve gün batımında ışıldadığı ve pembe pembe parladığı Alpenglühen’i görmek için de zamanlanmış yürüyüş turları ayarlıyor.