İtalya Aşkıyla Yemek Yapan Bir Adam: Giacomo Bulleri

27 Mart 2017

92 yaşındaki İtalyan şefin Toskana'dan Milano'ya uzayan aşçılık hikayesi.

"Zirveye sağlam adımlarla ilerleyen Giacomo Bulleri, kolay yoldan edinilen başarının insanı olgunlaştırmadığı görüşünde."

Giacomo Bulleri 1925 yılında yoksul bir çiftçi ailenin altıncı çocuğu olarak dünyaya gelse de, Toskana’nın doğal zenginliği onu cömertçe kucaklamış. Daha küçük bir çocukken annesini mutfakta merakla izleyen Bulleri, bir gün önceden kalan yemeklerle ertesi gün yepyeni bir menü yaratmayı da ondan öğrenmiş. Yoksulluk, ona elindeki her malzemeyle harikalar yaratma avantajı getirmiş. Yemek onun için öyle bir tutku haline gelmiş ki, hem ruhunu hem de bedenini besleyen tek şeyin yemek yapmak olduğunu söylüyor ve bir tarifin ancak yemeği yapan kişinin katacağı ruhla tamamlanacağını savunuyor.
92 yaşındaki Toskana’lı şef, çok erken yaşta ailesinin yanından ayrılarak Torino’ya yerleşme kararı vermiş. Ancak İkinci Dünya Savaşı’nın yıkıcı etkileri Torino’da restoran açma girişimlerinden onu vazgeçirmiş. Yaşadığı her olumsuzluğu inatla avantaja çevirmeyi başaran Bulleri, bu sefer şansını Milano’da denemek istemiş. Basit köy yaşamından koşuşturmalı şehir hayatına geçiş yapınca, ilk olarak bir bar işletmeye başlamış. Fakat aperatifleri o kadar beğenilmiş ki, kısa zamanda ana yemek servisi de yapmaya karar vermiş. İlk restoranını 1957 yılında “Ristorante da Giacomo” ismiyle açtıktan sonra çocukluğundan izler taşıyan Toskana yemeklerini servis etmeye başlamış. “Ribolitta” çorbası ile tipik bir primo piatto olan “pappa al pomodoro” bu yemeklerden sadece iki tanesi.

1989 yılında “Via Pasquale Sottocorno”da bulunan Restoran Giacomo’yu dekore eden Renzo Mongiardino ile Giacomo Bulleri’nin yolları ise Milano’da kesişmiş. Mongiardino’nun her öğle yemeğini Giacomo’da yemesi ikilinin arasında sağlam bir bağ oluşturmuş. Renzo Mongiardino’nun hiçbir karşılık beklemeden restoranı dekore etmesi de uzun yıllara dayanan dostlukları sayesinde olmuş. 2007’den itibaren açılan pasta dükkanı, bistro, kafe gibi mekanların dekorasyon ekibine ise Renzo Mongiardino’nun eski asistanlarından Roberto Peregalli ve partneri Laura Sartori Rimini’nin kurduğu Studio Peregalli dahil olmuş.
Kaynak: The New York Times Style Magazine

Kaynak: The New York Times Style Magazine

Zirveye sağlam adımlarla ilerleyen Giacomo Bulleri, kolay yoldan edinilen başarının insanı olgunlaştırmadığı görüşünde. Belki de bu yüzden hala 92 yaşında büyük bir hevesle çalışıyor. Elbette bu kadar dolu yaşayan bir insanın hayatı güzelleştiren tarifler yazmasına şaşırmamak gerek. “Yaşam İçin Tarifler (Recipes for Life)” isimli kitabında okuyucu, hayat hikayesinden yemek tariflerine kadar keyif verici detaylarla karşılaşıyor. Kitabında da yer verdiği deniz ürünleri ve hamur işlerine Bulleri’nin menüsünde geniş bir yer ayırdığını belirtmeliyiz. Hem göze, hem de damağınıza hitap edecek yemeklerle ilgili paylaşımlardan haberdar olmak isterseniz “giacomo_milano” adlı Instagram hesabını takip edebilirsiniz.