İtalyan aydınlatma markası Artemide’den antiviral UV teknolojisi

02 Eylül 2020

İtalyan aydınlatma markası Artemide, lambaları antiviral ultraviyole ışık yayan oda dezenfektanlarına dönüştürmenin bir yolunu geliştirdi.

İtalyan aydınlatma markası Artemide, tasarladığı lambaları yaşam alanlarına antiviral ultraviyole ışık yayan oda dezenfektanlarına dönüştürmenin bir yolunu geliştirdi. Integralis adı verilen patentli teknoloji, aydınlatma armatürlerine takılıp ve odalar dolu olduğunda normal ışık ve boş olduklarında ultraviyole (UV) ışınları yayacak şekilde, bir uygulama aracılığıyla programlanabiliyor.

Görünmez UV ışığı, virüsler dahil patojenleri öldürebilirken, insanlar için zararlı olabilir. Bununla birlikte, mavi görünür ışık spektrumu da antimikrobiyal etkiye sahip. Artemide CEO'su Carlotta de Bevilacqua, verdiği bir demeçte, "İnsanların varlığında, gözlere ve cilde zararlı olmayan emisyon frekansları ve enerji dozları kullanılabilir, ancak bunlar yine de bakteri, küf ve mantarların büyümesini engelliyor. İnsanların yokluğunda, virüsler üzerinde de etkili olan UV ışınları gibi daha yüksek enerji seviyeleri ve frekansları kullanılabilir." diyor.


Bu teknoloji, var olan armatürlere sonradan eklenemese de çok çeşitli farklı armatürlerde kullanılabiliyor. Integralis, yalnızca bir alanı dezenfekte etmek için değil, aynı zamanda çeşitli farklı ortamlarda aydınlatma performansı için de ideal bir çözüm sunmak üzere geniş bir ürün yelpazesine uyum sağlıyor. Bununla birlikte, önceden sahip olunan bir ışığın tüm sisteminin yeniden kablolanması anlamına geleceği için yalnızca yeni ışıklara entegre edilebilir.

Armatürler, markanın Artemide Uygulaması aracılığıyla kontrol edilebiliyor; banyolar veya soyunma odaları gibi seyrek kullanılan odalardaki ışıkların sürekli bakteri önleyici ışık yaymasını sağlıyor. Yoğun odalardaki armatürler, kimse olmadığında kısa süreli güçlü UV ışığı yayacak şekilde programlanabiliyor.


De Bevilacqua, teknolojinin hem yüzeyi hem de havayı dezenfekte edebileceğini iddia ediyor. Bununla birlikte, cihazın etkinliği büyük ölçüde doğru miktarda uygulanan doğru UV radyasyon dozuna bağlı. Bu, UV kaynağının yüzeylere ne kadar yakın olduğu ve yüzeylerin hangi malzemeden yapıldığı ile belirleniyor. Yanlış bir güvenlik duygusu yaratmamak için herhangi bir oda ölçeğinde bu çözümün dikkatle yönetilmesi ve değerlendirilmesi gerektiği anlamına geliyor.