İtalyan mimardan Afrika’nın ilk dikey ormanı için iddialı proje

05 Ekim 2019

Mühendisliğin doğduğu topraklar olan Mısır’da, Afrika kıtasının ilk dikey ormanını yeni bir yaşam alanı olarak inşa edecek olan mimar Stefano Boeri başkent Kahire’nin çehresini değiştirmeye hazırlanıyor.


Dünyanın yedi harikasından piramitlere ev sahipliği yapan Mısır, söz konusu çığır açan mimari olunca akla gelen ilk yerlerden birisi. İtalyan mimar Stefano Boeri Afrika’nın ilk dikey ormanını yaratmayı düşündüğünde medeniyet beşiğini seçmiş olması da hiç şaşırtıcı değil.


Geçtiğimiz hafta, İtalyan mimar Kahire’nin 30 mil uzağında inşa edilmesi planlanan yeni yönetim merkezi için tasarladığı yeni projeyi tanıttı. Üç adet apartman bloğundan oluşan planda dikkati çeken,binaların bütün dış cephesinin ağaçlar ve farklı bitkiler ile kaplı olması oldu. Proje ile küçük bir kent ormanı yaratmayı planlayan Boeri hem çevre koşulları hem de sağlık açısından günümüzün soğuk binalarından kat be kat iyi olan projesinin ilkini 2014’te Milano’da hayata geçirmişti.


İddialı projesini şimdi de Afrika kıtasına taşımayı hedefleyen mimar son işinde Mısırlı tasarımcı Shimaa Shalash ve İtalyan peyzaj mimarı Laura Gatti ile çalışıyor. Her binanın 30 metre genişliğinde ve 30 metre eninde olması planlanıyor. Yedi kattan oluşacak binalar toplamda 350 ağaca ve 100 fazla çeşit bitkiye ev sahipliği yapacak. Kahire’nin geçtiğimiz yıl dünyanın en kirli şehirlerinden biri olduğu düşünülürse Boeri’nin projesi şehre mimari olarak değer katmanın yanında insanların hayat standartını da yükseltmeyi amaçlıyor. Boeri ile son beş yıldır proje için çalışan Shalash projenin inşasının 2020 yılında başlayacağını ve iki yıl içerisinde inşaatı bitirmeyi planladıklarını açıkladı.