İyi Ki Doğdun Castiglioni!

14 Ekim 2018

Achille Castiglioni’nin ikonik sandalyesi Sanluca, tasarımcının 100. doğum gününe özel olarak bir Max Huber deseniyle güncellendi.

"Sanluca Limited Edition tasarımı, sadece bir doğumgünü kutlamasından öte, iki kardeş arasındaki ilişkiyi ve ünlü İsviçreli sanatçı Max Huber ile olan iş ve arkadaşlık ilişkisini kutlayarak kişisel ve duygusal bağlar üzerinden yükseliyor."

Achille Castiglioni'nin 100. doğum gününü kutlayan Poltrona Frau, 1960 yıllarının ikonik avant-garde sandalye tasarımı Sanluca için sınırlı sayıda üretilmiş bir koleksiyon hazırladı. Castiglioni’nin kardeşi Pier Giacomo Castiglioni ile tasarladığı sandalyenin seçilmesi aynı zamanda Pier Giacomo’nun 50’inci ölüm yıldönümü olmasıyla iki kardeşe bir saygı duruşunu temsil ediyor. Sandalye, tasarımcının arkadaşı ve grafik sanatçısı Max Huber’in arşivinden seçilen bir desen ile güncellenmiş. Bu özel seri, Huber'in daha önce yayınlanmamış çalışması, 1960’ların Op-Art hareketini çağrıştıran 1968 tarihli Onde Geofisiche çizimi ile kaplanmış özgün bir kumaşa sahip. Max Huber’in geometrik deseni, 50 siyah ve 50 beyaz olmak üzere 100 sandalyeyi süsleyecek.Sanluca Limited Edition tasarımı, sadece bir doğumgünü kutlamasından öte, iki kardeş arasındaki ilişkiyi ve ünlü İsviçreli sanatçı Max Huber ile olan iş ve arkadaşlık ilişkisini kutlayarak kişisel ve duygusal bağlar üzerinden yükseliyor - Castiglioni ve Huber, önemli projelerde işbirliği yapmıştı ve iş ilişkileri güçlü bir arkadaşlığa dönüşmüştü.

Sanluca'nın ilk üreticisi Gavina ile iki kardeş Castiglioni.

Sanluca sandalyesinin fütüristik tasarımı, vücutta şekline uygun olarak, bir sırt ve koltuk başlığı ile Castiglioni'nin ergonomi araştırmasının sonucu olarak ortaya çıkmıştı. Bu yeni edisyonlarının sunulması, Milano'daki Triennale Müzesi'nde Achille Castiglioni'nin monografik sergisinin lansmanı ile aynı zamana denk geliyor. Tasarımcı ve mimar Patricia Urquiola'nın küratörlüğünü yaptığı sergi, 20 Ocak'a kadar ziyaret edilebilecek.