İyi Niyetli Sweatshirt’ler

01 Nisan 2018

Lingua Franca, son dönemdeki en parlak zamanlarını yaşıyor olabilir. MacPherson’ün cesur duruşunu taşıyan marka artık daha açık sözlü, amacı ise her şeyden daha önemli.

MacPherson, kadın hareketi için hazırladığı, üzerinde “Time’s Up” yazan süveterlerinden elde ettiği kazancın büyük bir kısmını, kadın haklarını koruyan Time’s Up hareketine bağışladı.

Lingua Franca’nın tasarımları bu yıl, Golden Globe sırasında kaşmir ve slogan olarak kırmızı halıdaydı. Amacı ise her şeyden daha önemliydi...

Rachelle Hruska MacPherson’ün markası Lingua Franca, son dönemdeki en parlak zamanlarını yaşıyor olabilir. Oyuncu Connie Britton’ın Golden Globe ödül töreninde giydiği siyah kaşmir süveterin üzerinde zarif bir şekilde el yazısıyla yazan “poverty is sexist/fakirlik seksisttir” cümlesi, bir anda tüm dikkatleri markanın üzerine çekti. MacPherson’ün ayakta alkışlanacak cesur duruşunu taşıyan markası, 2016 yılında ilk çıktığında rap şarkılarının sözlerinin yazılı olduğu, aslında çok da keskin bir duruşa sahip olmayan parçaları barındırıyordu.

Değişen politik düzen ve küresel krizler, onu daha açık sözlü olmaya itti ve ortaya üzerinde “The future is female” ve “I miss Barack” yazılı sweatshirt’ler ve kazaklar çıkmaya başladı. Kadın hareketi için hazırladığı, üzerinde “Time’s Up” yazan süveterlerinden elde ettiği kazancın büyük bir kısmını kadın haklarını koruyan Time’s Up hareketine bağışladı. Şimdi ise “Professional enthusiast” yazanlarının 100 doları, eğer satın alan kişi isterse yine hayır kurumlarına bağışlanıyor.

Artık ne diyorlar, biliyorsunuz... Şimdi moda, ‘savunduğunu’ giymektir.