İyonik rüzgar geleceğin enerji kaynağı olabilir mi?

12 Ekim 2021

Çeşitli elektrik akımları tarafından yaratılan “iyonik rüzgar” denilen hava akımının gelecekte büyük uçaklara enerji sağlayabileceği ve kötü hava koşullarına karşı bir nevi kalkan olarak kullanılabileceği düşünülüyor.

Doğa anaç olabileceği gibi yıkıcı da olabilir. Bunun en güzel örneği de rüzgar. Sıcak bir yaz akşamı esen tatlı bir meltem size kendinizi iyi hissettirirken kışın çıkan bir fırtına yıkıcı bir etki yaratabilir. Peki ya istediğiniz zaman açıp kapayabileceğiniz bir rüzgar enerjisine sahip olsaydınız?

Elektrik alanlarında oluşan ve iyonik rüzgar adı verilen hava akımı yüzyıllardır bilinen bir fenomen. İyonik rüzgar ilk defa 1709 yılında Royal Society of London üyesi bilim adamı Francis Hauksbee the Elder tarafından keşfedildi. 18.yüzyılda üzerinde birçok deney yapılan bu hava akımı daha sonraları popülaritesini kaybetti.

Sadece son birkaç yıldır bilim insanları bu iyonik rüzgarı kontrollü bir şekilde kullanabilmenin çeşitli yollarını araştırıyorlar. 2018 yılında Güney Koreli ve Slovenyalı bilim insanları iyonik rüzgarı oluşturan iyonları tespit etmeyi başardılar. Yine aynı yıl Massachusetts Teknoloji Enstitüsü mühendisleri, iyon gücüyle çalışan, pervanesi ya da türbini olmayan ve fosil yakıt kullanmayan bir uçak geliştirdi. İyonik rüzgar ya da elektro-aerodinamik itiş adı verilen güç ile çalışan uçak elektrik yükü bulunan atom ya da moleküllerin (iyonların) hareketini bir nevi yakıt olarak kullanıyor.

Fakat şimdilerde mühendislerin hedefleri daha büyük. Bu doğal yollar ile oluşan akımı kullanarak yeşil bir enerji kaynağı yaratmak. Uzun süredir bu fenomen üzerinde çalışan bilim insanları iyonik rüzgarların önümüzdeki yıllarda başlıca yeşil enerji kaynaklarından olacağına inanıyor. Bilim insanlarına göre bu akım doğru kullanıldığında büyük uçakları uçurabilir hatta kötü hava koşulları karşısında can ve mal güvenliğini sağlamak adına bir kalkan olarak da kullanılabilir.