İzlanda’da sıra dışı bir tatil deneyimi

05 Ekim 2019

Dünyanın en kuzeyinde, belki de insanoğlunun yaşadığı en soğuk yerlerden biri olan ünlü kuzey ülkesi İzlanda’nın mutluluğun sırrı termal havuzlarında gizli.


Yüzmek İzlandalılar için bir aktiviteden çok bir zorunluluk, hatta insani bir ihtiyaç. Bu soğuk kuzey ülkesi yüzmeyi o kadar seviyor ki kişi başına düşen havuz sayısı dünyadaki diğer ülkelerden daha fazla ve her vatandaş zorunlu yüzme derslerine katılmakla yükümlü.

İşte kışın dondurucu soğuğunda, karlar altında İzlanda’nın sıcak havuzlarını deneyimlemek isteyen turistler her yıl ülkeye akın ediyor. Turistlerin gözde noktalarından Mavi Lagün her ne kadar görülmesi gereken yerlerin başında gelse de popüler bir destinasyon olması sebebiyle tatilini dinginlik içerisinde geçirmek isteyenlerin tercih ettikleri bir yer olmaktan çıktı.


İzlanda seyahatinde hem sakin zaman geçirip hem de buzlar ülkesinin doğal nimetlerinden sonuna kadar yararlanmak isteyen gezginlerin yeni tercihi artık GeoSea. Ülkenin kuzeydoğusunda uzak bir balıkçı köyü olan Húsavík’te yer alan bu eşsiz termal havuz, yüzyıllardır bölgenin yerlilerine sıcak su sağlayan termal kaynaklar ile dolduruluyor. Reykjavik’ten altı saat uzaklıkta olan GeoSea bir termal tesisten çok Nordik tarzda inşa edilmiş son derece lüks bir spa.


İzlandalı mimarlık firması Basalt tarafından inşa edilen havuz, 1260 yıllık bir lava kalıntısının tam üzerine oturtulmuş. Muhteşem binadan içeri girdikten sonra misafirleri eşsiz bir okyanus manzarasına karşı kurulmuş bu havuz karşılıyor. Deniz seviyesinden 40 metre yukarıda bulunan havuz bölgenin coğrafyasıyla birebir uyum içerisinde. Klor içermeyen havuza girdiğiniz anda dışarının soğukluğunu unutuyor ve Kutup Çizgisi’ne ve kuzey ışıklarına karşı bu unutulmaz deneyimin tadını çıkarıyorsunuz.