James Bond'un Aston Martin’i geri dönüş yapıyor

09 Temmuz 2020

Aston Martin, James Bond'un DB5 Goldfinger'ını sınırlı sayıda tekrar üretime soktu.

Son modelin fabrika hattından çıkmasından 55 yıl sonra Aston Martin DB5'in üretimi, özel Goldfinger devam baskısı ile yeniden başladı. 1963 ve 1965 arasında 900'den az olmak üzere “dünyanın en ünlü otomobili” modeli üretildi, sürücülerin en ünlüsü ise 1964 filmi Goldfinger'da arabayı kullanan James Bond'du. Yeni denemenin ilki 25 müşteri ile sınırlı olmakla beraber minimum 2.75 milyon sterlin fiyatla yeniden satışa sunuluyor.


Ünlü modelin İngiltere, Buckinghamshire, Newport Pagnell'deki o zamanki üretim hattını sonlandırmasının üzerinden 55 yıl geçti. Aston Martin DB5 devam modelleri, aynı lokasyonda restorasyonlara adanmış uzman ekibiyle fabrikada üretilmeye başlandı. En yüksek kalite ve güvenilirliğe sahip olan titiz yapım süreçleri araç başına yaklaşık 4,500 saat sürüyor. Yumuşak çelik şasi yapısını kaplayan alüminyum gövde panellerini tıpkı orijinali gibi gümüş huş boyası süslüyor.


Üretilen yeni modeller, ilk örneklerine sadık kalırken modern mühendislik ve performans geliştirmelerinin günümüz standardını karşılamayı göz ardı etmiyor elbette. Kaputun altında yer alan üç SU karbüratör ve pol soğutuculu 4.0 litrelik doğal emişli sıralı düz altı silindirli bir motor ile araç, 290 fren beygir gücü üretebiliyor.


Fotoğraflar: Aston Martin