Jane Austen'in Aile Evi Satışa Çıktı

30 Mart 2023

Jane Austen’ın birçok romanını yazdığı aile evi Steventon House, Hampshire'da yeni sahibini bekliyor.

1775'ten 1801'e kadar ailesiyle birlikte Steventon köyündeki aynı evde yaşayan Jane Austen, altı büyük romanından Gurur ve Önyargı, Northanger Manastırı ve Akıl ve Tutku olmak üzere üçünün taslaklarını burada yazmıştı. Orijinal yapı, mevcut Steventon House'a yer açmak için 1824'te Austen'in ağabeyi Edward'ın isteği üzerine yıkılmıştı ancak 52 dönümlük arazinin manzarası Jane Austen’a zamanında ilham verenle aynı manzaraya sahip. 
Yaklaşık 650 metrekareye yayılan ev, altı yatak odası ve dört banyoya sahip. Yapı, satışa çıkmadan önce, pervazlar, zeminler ve kanatlı pencereler, oymalı şömineler ve tavan yükseklikleri gibi dönemine ait detaylar korunarak restore edildi. Mutfak gereçleri, banyolar ve sıcaklık kontrollü şarap mahzeni gibi ev sistemleri de güncellendi. Son olarak, evin yanına ısıtmalı bir yüzme havuzu ve tenis kortu eklendi. 
Savills ve Knight Frank, Hampshire'de yer alan bu mülkü 8,5 milyon sterline ortaklaşa listeliyor. Satıştan sorumlu Ed Sugden ve Steven Moore burayı İngiltere'nin olmasa da Hampshire'ın en önemli kır evlerinden biri olarak adlandırıyor.


Steventon-Londra arası yolculuk, Austen zamanında faytonla 8-12 saat sürüyor olsa da bugün trenle bir saatten az sürüyor. Bu muhteşem ev yeni alıcısını bekliyor.