Japon Harikası

06 Haziran 2018

O, fütürist bir ruhla geleneksel Japon estetiğinin bir yansıması olarak yaratılmış. Porsche, Ferrari, Masserati projeleriyle ünlü Ken Okuyama tarafından tasarlanan Shiki-shima, gerçek bir arzu tatili.

"Michelin yıldızlı şef Katsuhiro Nakamura tarafından düzenlenen menü, trenin geçtiği bölgelerin reçeteleri ve tarif malzemeleriyle her durakta yeniden şekilleniyor."

Fiyatları 2,200 dolarla 10,000 dolar arasında değişen bu 10 vagonlu ihtişamlı tren biletlerinin 2017 ortasında satışa çıktığını ve ilk biletlerin tamamının birkaç ay içinde Mart 2018 tarihine kadar olan tüm seyahatler için satıldığını belirterek konuya girelim. Doğu Japonya’ya 2-4 günlük seyahat planı bulunan bu trende yaşadığınız deneyim, rutin bir banliyö treninden çok daha fazlası tahmin edersiniz. Hatta tam olarak tarif etmek gerekirse, ona tekerlekli bir butik otel bile diyebiliriz.


Tren; Porsche, Ferrari, Masserati projeleriyle ünlü Ken Okuyama tarafından tasarlanmış. Okuyama şık tarzını, Doğu Japonya’nın ormanlarının, tarlalarının ve sahil şeridinin kesintisiz manzarasını sunan iki cam duvarlı gözlem vagonlarına taşımış. Piyanonun bulunduğu salon, rahatlatıcı bir etki bırakmak üzere, orman hissi uyandıran duvar ve camlarla tasarlanmış.


Yemek vagonu menüsü Michelin yıldızlı şef Katsuhiro Nakamura tarafından düzenlenmiş. Bu yeterince çarpıcı değil derseniz, bir de şunu dinleyin: Trenin geçtiği bölgelerin reçeteleri ve tarif malzemeleri, bambaşka bir tat deneyimi sunmak adına yolculukla paralel bir şekilde değişiyor.

Fütürist bir ruhla geleneksel Japon estetiğinin bir yansıması olarak yaratılan 17 özel süitli trende, iki yatak, bir oturma odası ve küvet bulunuyor. Yani aslına bakarsanız bu odalar, Tokyo’daki birçok daireden çok daha geniş. Bu büyülü yolculuğa çıkmak için çift kişilik süitleri 500,000 yen’den ($4,451) başlayan ve 10,000 dolara kadar çıkan biletlerden alabiliyor olmanızsa, maalesef yeterli olmuyor. Trenin satış ajansı, popülaritesi nedeniyle, yolcu seçimi için önce kura yoluna başvuruyor.