Japon Stilinin Modern Estetikle Buluştuğu “YT House”

17 Haziran 2022

Makido Architects, doğal atmosfere ve Japon mimarisine duyarlı “YT House” isimli özel bir ev tasarladı.

Göle doğru açılan keyifli manzaradan en iyi şekilde yararlanabilmek için tasarlanan “YT House”, Japon mimarisinden ilham alırken modern estetik kurallarını merkezine alıyor.


Resmi Japon mimarisi detaylarından kaçınan Makido Architects ekibi, bölgenin doğal unsurlarına uyum gösteren ayaklıkların taşıdığı dikey bir ızgara oluşturdu. Eskitilmiş gri ahşap görünümüde, düzensiz formuyla dikkat çeken ızgara, evi taşımasının yanı sıra güneş ışınlarının oluşturduğu farklı gölge yansımalarıyla da eve ilginç bir hava katıyor.

 

Zemin yüksekliği, ayaklıklar üzerine inşa edilmiş geleneksel ahşap evlerden ilham alınarak ayarlandı. Bu şekilde geniş bir depolama alanı, zemin altı ekipmanlarının bakımı ve afet önleme gibi çeşitli faktörlere olanak sağlandı.


Evin içerisinde de tıpkı evin ayaklıklarında olduğu gibi düzensiz formlar, eğimli tavan ve farklı zemin yükseklikleriyle dinamik bir ambiyans oluşturuldu.

Işık oyunları, farklı formlar, kontrast renkler ve alışılmışın dışında bir mimariyle tasarlanan “YT House”, estetik görünümüyle doğanın ortasında dikkat çekici bir tasarım harikası.