Jaume Plensa'nın NEST Sergisi New York'ta açıldı

01 Kasım 2021

İspanyol heykeltıraşın yeni sergisi, sanatçının çağdaş portre tasvirlerinde figüratif formları yeniden keşfeden “Nest” serisi de dahil olmak üzere yeni heykellerini bir araya getiriyor.

İspanyol heykeltraş Jaume Plensa’nın New York’taki Galerie Lelong & Co.'de açılan yeni sergisi, sanatçının çağdaş portre tasvirlerinde figüratif formları yeniden keşfeden “Nest” serisi de dahil olmak üzere yeni heykellerini bir araya getiriyor.


Uluslararası alanda günümüzün önde gelen çağdaş portre sanatçılarından biri olan Plensa, bireylerin portreleri aracılığıyla ortak paydamız olan insanlığımızı vurgulayarak dünyayla ve birbirimizle olan ilişkimizi aktarıyor. “Nest” serisinde, kaymaktaşından düşünceli veya rüya gören yüzlerin formları, heykelin taş ile olan klasik bağlantısını üretimlerinde çağdaş bir fotoğraf kullanımıyla birleştiriyor.Sergide, kaymaktaşı heykellere ek olarak, paslanmaz çelik ve mermerden yapılmış bir grup anıtsal heykel de sergileniyor. Mermer heykel, MARIA WHISPERING (2021), kurşun serpiştirilmiş katmanlara bölünüyor. Bu da klasik heykel ve mimariye bir başka referans olarak karşımıza çıkıyor. Plensa'nın modelleri arasında nadir bulunan bir genç adam portresi olan LAMIN (2021) özellikle dikkat çekici.


Plensa'nın portreleri, modellerin ifadeleri aracılığıyla yansıttığı bir iç dünya ortaya koyuyor. Bu, sanatçının gözleri kapalı ve yüzünde rahat bir ifade bulunan yeni ve yakın tarihli eserlerinde sürdürdüğü bir sorgulama dizisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yaklaşımın, yüzlerin bir duygusal bir anlayışa ve aydınlığa ulaşmak için bakılmaya davet edildiği Budizm'den Katolikliğe kadar Doğu ve Batı ikonografisinde uzun bir geçmişi vardır.