Javier Sanchez ve Robert Hutchison’dan “Rain Harvest Home”

08 Nisan 2022

JSa mimarlarından Javier Sanchez ve Meksika'daki Robert Hutchison Architecture ekibinde yer alan Robert Hutchison yağmur suyunu değerlendirerek daha sürdürülebilir bir yaşamı destekleyen özel bir ev tasarladı.

Mexico City'nin yaklaşık iki saat batısında, Temascaltepec bölgesinde yer alan ev, bir mimar ve ailesi için yakın zamanda tasarlandı. Su kullanımına yeni bir bakış açısı kazandıran bu tasarım, “Rain Harvest Home” adı altında suyu verimli kullanmaya yardımcı olan bir mimariyle buluşuyor.  

Bir ana konut, bir sanat stüdyosu ve bir hamamdan oluşan üç küçük yapısı ile Rain Harvest Home, bölge bol yağış almasına rağmen yağmur suyunu sürdürülebilir koşullarda değerlendirmeyi amaç ediniyor.

 

JSa mimarlarından Javier Sanchez ve Robert Hutchison Architecture ekibinden Robert Hutchison tarafından tasarlanan Rain Harvest Home'un ardındaki konsept, 450 dönümlük bir doğa rezervinde 80 aileden oluşan bir topluluk için suda kendi kendine yeterliliği sağlayan peyzaj odaklı bir oluşum yaratabilmek. 

Sanchez, "Çıtayı yükseltmek ve suyumuzun yüzde 100'ünü dış kaynaklara bağımlı olmadan kendi alanımızdan hasat edip edemeyeceğimizi görmek istiyoruz." diyor.

 

Tasarlanan binaların her biri, yıl boyunca eve su sağlamak için yağmur suyunu arındıran ve depolayan yer üstü ve yer altı rezervuar sistemlerine sahip. Su arıtma sistemi öncelikle yerçekimi ile besleniyor ve su arıtmayı destekleyen beş sarnıç içeriyor. Kimyasal içermeyen bu su arıtma sistemi, aynı zamanda atık suyu da temizliyor ve tuvaletlerde kullanım için gri su olarak yeniden kullanılmasını veya arazideki meyve bahçesini sulamak için değerlendirilmesini sağlıyor.