Jean Jullien’in karikatürleri Le Jardin des Plantes’de hayat buluyor

17 Temmuz 2020

Fransız illüstratör Jean Jullien'in çizimleri, Nantes, Fransa'daki Le Jardin des Plantes'te çimlerde ve havuzların üzerinde yer alan büyük enstalasyonlar olarak karşımıza çıkıyor.

Nantes doğumlu grafik tasarımcı, Le Jardin des Plantes botanik bahçeleri için, kalın siyah çizgileriyle öne çıkan büyük boyutlu, blok figürler şeklindeki dört büyük ölçekli enstalasyon yarattı.


Bahçelerin bir bölümünde, üç figürün kauçuk benzeri bir malzemeden yapılmış uzatılmış kolları, ağaçları kucaklarken birbirine kenetlenirken başka bir alanda tırmık benzeri elleri olan bir karakter toprağı kazıyor. Her heykel Jullien'in tarzına uygun olarak tasarlanmış, parlak renklerle kaplanmış ve siyah boya ile çevrelenmiş metal veya poliüretan köpük levhalardan yapılmış.


"Fikrin altında birkaç anlam düzeyi yatıyor. Çizimler, izleyicilere doğrudan konuşuyor ancak bu enstalasyonlar aynı zamanda bir süre durup çevrelerini yeniden gözden geçirmelerini sağlıyor," diyor Jullien. Dört sanat eseri, her yaz şehirde gerçekleşen ve bir dizi açık hava sanat tesisine ev sahipliği yapan Fransa'daki Le Voyage à Nantes sanat festivalinin bir parçası olarak yaratıldı.


Koronavirüs pandemisi nedeniyle bu yıl hâlâ devam eden az sayıdaki festivalden biri olan festival, 8 Ağustos - 27 Eylül 2020 tarihleri arasında planlanan tarihten bir ay sonra gerçekleşecek. Jullien'in enstalasyonları yaz boyunca 8:30 ile 20:00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.