Jean-Michel Basquiat: King Pleasure Sergisi Açılıyor

10 Mart 2022

Jean-Michel'in ailesi tarafından gerçekleştirilen ilk sergi niteliğini taşıyan "Jean-Michel Basquiat: King Pleasure" için biletler satışa çıktı.

9 Nisan'da New York City'deki Starrett-Lehigh Binası'nda ziyaretçileri ile buluşacak olan "Jean-Michel Basquiat: King Pleasure" sergi için sanatçının stüdyosu ve çocukluk evinden kişisel detaylar yeniden yaratılıyor.  Yanı sıra daha önce hiç görülmemiş iki yüzden fazla eser, bu sergide yer alacak.
Serginin ismi "King Pleasure" ise Jean-Michel'in 1987'de yaptığı bir tablodan geliyor. Tablonun hikayesi, ilk hiti "Moody's Mood For Love" ile 1952 yılında üne kavuşturan bir barmenin, barmenlikten caz vokalistine dönüşmesine dayanıyor. Şarkı, 1970'lerde her gece gösterisinin kapanışında çalan WBLS DJ Frankie Crocker'ın favorisi olarak da biliniyor. Aynı şekilde Jean-Michel'in babası Gerard Basquiat'nın da bu şarkıyı oldukça sevdiği söyleniyor.
Sergide, Jean-Michel Basquiat'nın sanat tarihine katkıları ve müzik, pop kültürü, Afrika-Amerikalı spor figürleri, edebiyat ve diğer kaynaklar dahil olmak üzere çok yönlü kültürel fenomenleri keşfetmesine değiniliyor. Sanatçının yaratıcı hayatına odaklana sergi, bugüne kadar ulaşan sosyal ve kültürel bir anlatıyı benzersiz bir bakış açısı ile sergiliyor. 


Sergi, 9 Nisan 2022’de New York City'deki Starrett-Lehigh Binası'nda ziyaretçileriyle buluşacak.