Jean-Philippe Delhomme'un Asya kıtasındaki ilk sergisi

31 Mayıs 2021

Jean-Philippe Delhomme'un Asya'daki ilk kişisel resim sergisi 'Kitaplar için Çiçekler' başlığını taşıyor.

1959 doğumlu Jean-Philippe Delhomme, bir Fransız sanatçı, illüstratör ve yazar olarak tanınıyor. Uzun yıllardır resim yapıyor, ancak 2015'te New York'taki ilk sergisine kadar çalışmasının bu tarafını gizli tutmuş.


Delhomme’un natürmort çalışmaları veya manzaraları sadece boyanmıyor, aynı zamanda kaleme de alınıyor ve farklı ifade biçimleri arasındaki bağlantılar, çizim, yazı ve resim ekseninde ilerliyor. Jean-Philippe Delhomme, aynı zamanda portre yoluyla muazzam denebilecek ifadeleri betimliyor ve pratiği boyunca bir yazarın bakış açısını aktarıyor, bu çalışmalarındaki ortak nokta olarak ele alınabilir.
Jean-Philippe Delhomm’'un Asya’daki ilk kişisel resim sergisinin adı “Flowers for Books,” yani, “Kitaplar için Çiçekler.” İlk bakışta başlığın vaadini yerine getiren, yakından ölçeklenmiş natürmort resimlerden oluşuyor; kitaplar, dergiler ve kesme çiçek vazoları tuvalleri işgal ediyor. Farklı bakıcılarla yaşamdan boyanmış bir dizi portre, cansız eserler arasında yaşayan bir varlık ortaya koyuyor. 
Yarı soyut bir yaklaşım ile hayat bulan çiçekler, kitaplar ve modeller, Jean-Philippe Delhomme’un gerçek mekandan çok kavramsal olan manzarasında kendini gösteriyor. Stüdyo, Delhomme’un kontrol edebileceği zihinsel bir alan görevi görüyor, ancak bir portreye bakan kişi, ona bakana kadar — o da yalnızca belirli bir dereceye kadar.