Jeff Koons heykeli rekor fiyata alıcı buldu

23 Haziran 2020

Jeff Koons heykeli, David Zwirner Galeri’nin çevrimiçi görüntüleme odasında 8 milyon dolara alıcı buldu.

Jeff Koons’un  Balloon Venus Lespugue heykeli, bu hafta David Zwirner'ın çevrimiçi dijital görüntüleme odasında 8 milyon dolara satıldı. Koons'un “Celebration” serisinin bir parçası olan heykelin şatışı ile David Zwirner çevrimiçi satışındaki bütçe rekorunu kırmış oldu. 


Jeff Koons, Balloon Venus Lespugue (Red), 2013–19. © Jeff Koons. David Zwirner.

Zwirner, kendi çevrimiçi sergisiyle aynı anda, Art Basel’in en yeni çevrimiçi edisyonu için “Basel Online: 15 Rooms” isimli bir sunum da hazırlamıştı. Bu sunum, Kerry James Marshall ve Josh Smith gibi çağdaş sanatçıların yanı sıra Josef Albers ve Joan Mitchell'in eserleri de dahil olmak üzere 15 sanatçının eserlerini bir araya getiriyor. Toplam değeri 28 milyon dolar olan “15 Rooms”, galerinin bugüne kadarki en değerli görüntüleme odasına işaret ediyor. 


16 Haziran Salı günü Perşembe sabahı Art Basel VIP koleksiyoncularına açılan 15 eserden 10'u Zwirner’in kendi platformu üzerinden satıldı. Öne çıkan satışlar arasında 1 milyon dolarlık fiyatla Albers’in City (1928/1936); bir Amerikan müzesine 3 milyon dolara satılan Kerry James Marshall’ın İsimsiz (2015) eseri yer alıyor. Joan Mitchell’in Pastel (1991) eseri 1 milyon dolardan fazlaya satılırken Wolfgang Tillmans’ın paper drop (passage) I – V (2019) eseri 500 bin dolara satıldı.Albert Oehlen, Untitled, 1988, yağlı boya tablo. © Albert Oehlen. Fotoğraf: Rob McKeever, Gagosian.


8 milyon dolarlık Koons heykeli, bugüne kadar tek seferde yapılmış çevrimiçi satış rakamlarını alt ederek rekor kırdı. Rakip mega galeri Gagosian, geçen yıl 6 milyon dolarlık Albert Oehlen tablosu ve geçen ay 5.5 milyon dolarlık Cecily Brown tablosu da dahil olmak üzere kendi dijital platformları üzerinden birden fazla altı ve yedi rakamlı satış bildirmişti.