JFK'in Küçük Ama En Önemli Zaferi: Victura

15 Ocak 2017

John F. Kennedy'nin denizle olan ilişkisi düşünüldüğünde belki de hayatında sahibi olduğu en önemli nesne geliyor akla: Victura

"Hepimiz okyanusa bağlıyız. İster onu izlemek için, ister yelken için gidelim, aslında yaptığımız geldiğimiz yere geri dönmek yalnızca."

John F. Kennedy, siyasi ve özel hayatıyla sansasyonların öznesiydi. Kennedy, hiç şüphesiz bir lider olarak Amerika'nın en ikonik figürlerinden oldu ama onun ve bütün ailenin hafızalardaki görüntülerine çoğu zaman Kennedy'nin başkan ciddiyeti ve mesafesinden çok bej rengi pantolonu, Wayfarer gözlükleri ve polo t-shirt'üyle olan görüntüsü ve sakin bakışları eşlik eder. 

John Kennedy
'nin denizle olan ilişkisi düşünüldüğünde belki de hayatında sahibi olduğu en önemli nesne geliyor akla: Victura. Ted Kennedy’nin çocukluk anılarını süsleyen, Joseph P. Kennedy II’nin "Teddy’nin teknesi" adını taktığı, daha önce hiç tekneye binmemiş olan John Culver’ın deniz hikayelerinin kahramanı... Başkan 1932 yılında 15. yaş günü hediyesi olarak alınan Victura'yla öğretmiş Jackie'ye yelkeni. Zaten çiftin hafızalardaki en güçlü görüntüleri de bu tekne üstünde gülümseyişlerini içeriyor. 

Bu küçücük teknenin rolü Kennedy efsanesini anlamak için tarif edilemez öneme sahip. Yaşadıkları onca zafer, onca trajediye rağmen deniz onlar için her zaman bir huzur kaynağı, onları her durumda birbirlerine yaklaştıran en önemli faktör, aile ilişkilerinin en güçlü bağı oldu. Ona yükledikleri anlam dünyevi herhangi bir aidiyetin çok ötesindeydi. Başkan tabii ki çok başarılı bir denizciydi ve ömrü boyunca hem ailesiyle yaptığı seyahatlerde hem de yarışlarda, beş ayrı başkana hizmet eden muhteşem teknesi de dahil birçok tekne eşlik etti ona. Fakat Victura onun için her zaman bambaşka bir yere sahip oldu. Kennedy ailesi hakkında gerçekten bilgi sahibi olabilmek için öncelikle deniz ve yelken tutkuları hakkında bir fikir sahibi olmak gerekir. Fakat Victura'nın bu ikonik ailenin hayatındaki rolünü bilmeden bu asla mümkün olamaz. 
Bugüne kadar ayakta kalabilmeyi başaran Victura, bu özelliğiyle aslında herkesi şaşırtıyor. 1936’da tekneye yıldırım düşmesine ve teknenin ön kısmında kocaman bir delik açılmasına rağmen devam etmiş yoluna ve hatta bugün Boston John F. Kennedy Kütüphanesi ve Müzesi’nin bahçesinde sergileniyor.